Wiadomości

Podpisano umowy na dostawę moździerzy “Rak” oraz mundurów dla Wojska Polskiego

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Ministerstwo Obrony Narodowej podpisało kolejne zamówienia kierowane do krajowej zbrojeniówki. Konsorcjum HSW i Rosomak S.A. dostarczy 40 moździerzy Rak i 20 wozów dowodzenia, z kolei Maskpol – 440 tys. mundurów. Nowe Raki mają trafić do jednostek WP w latach 2022-2024.

Podpisanie umów, jak zauważa portal Defence24.pl, nastąpiło w piątek 22 maja na terenie należącym do 15. Giżyckiej Brygady Zmechanizowanej. Miejsce to nie jest zapewne przypadkowo wybrane, biorąc pod uwagę, że Rakami nasycone zostały już w dużym stopniu jednostki na zachodzie kraju, ale od pewnego zaczęto je kierować także na ścianę wschodnią. Nowe moździerze trafią do jednostek nowo formowanej 18 Dywizji Zmechanizowanej.

Obecnie Wojsko Polskie dysponuje 64 moździerzami Rak, dostarczonymi na podstawie zrealizowanej już, a podpisanej w 2016 roku, umowy na dostawę elementów ośmiu kompanijnych modułów ogniowych. Po dwa takie moduły znajdują się w jednostkach uzbrojonych w KTO Rosomak lub przewidzianych do przezbrojenia w te transportery: 12, 15 i 17 Brygadach Zmechanizowanych oraz 21 Brygadzie Strzelców Podhalańskich.

W 2019 roku podpisano kolejny kontrakt, na dostawę elementów dwóch modułów do 12 i 17 Brygady (łącznie 18 moździerzy), dzięki czemu również te jednostki zostaną w pełni wyposażone w Raki (każdy z trzech batalionów otrzyma moduł ogniowy). Oprócz nich, umowa na kwotę 275,5 mln zł brutto objęła także dostawę dwóch moździerzy dla Centrum Szkolenia Artylerii i Uzbrojenia w Toruniu.

Po sfinalizowaniu obecnie realizowanego zamówienia oraz tego, które zostało podpisane dziś, Wojsko Polskie będzie dysponowało łącznie 15 modułami ogniowymi (8 + 2 + 5) – 122 moździerzami samobieżnymi (w tym dwa w CSAiU w Toruniu) i 60 wozami dowodzenia.

W skład kompanijnego modułu ogniowego Rak oprócz samych moździerzy wchodzą także Artyleryjskie Wozy Dowodzenia AWD (po cztery na moduł, także pozyskiwane dotychczas wraz z moździerzami) oraz Artyleryjskie Wozy Amunicyjne AWA (po trzy na moduł) i Artyleryjskie Wozy Remontu Uzbrojenia AWRU, kontraktowane w ramach odrębnych umów z 2017 i 2019 roku (dostawy AWRU już się zakończyły, wszystkie AWA mają być w służbie w br).

Docelowo, moduły ogniowe moździerzy Rak będą też wyposażone w Artyleryjskie Wozy Rozpoznawcze AWR (na podwoziu KTO Rosomak). Obecnie trwają prace rozwojowe w tym zakresie, które powinny zostać zakończone w 2020 roku.

Z kolei zamówienie mundurowe dla Maskpolu obejmuje 440 tysięcy mundurów. To już kolejne sięgnięcie do oferty Maskpolu, który niedawno otrzymał zlecenie na 50 tys. hełmów. Nowe sorty mundurowe zostaną dostarczone w ciągu w ciągu najbliższych dwóch lat.

/defence24.pl, twitter/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!