Felietony

Pokażmy, że pamiętamy o Bohaterach

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Żyjąc w cieniu wirusa, który obecny jest we wszelkiego rodzaju przekazach medialnych musimy zdawać sobie sprawę, że wiele wydarzeń, w których w normalnych warunkach byśmy uczestniczyli zostało odwołanych lub przyjęły inną formę.

Wśród takich wydarzeń są bez wątpienia obchody urodzin przez naszych narodowych bohaterów. W nadchodzącym miesiącu dwójka z nich związanych ze Związkiem Karpatczyków 3. Dywizji Strzelców Karpackich będzie świętować kolejne urodziny.

20 czerwca swoje urodziny obchodzić będzie pani Kazimiera Janota-Bzowska. Urodziła się ona w 1925 roku w miejscowości Łuniniec. W czasie wojny została wywieziona na roboty przymusowe do Niemiec. Od lat jest sekretarz Związku Karpatczyków i redaktorem pisma „Goniec Karpacki”. 5 dni wcześniej swoje 94 urodziny obchodzić będzie weteran II Korpusu Witold Szmidt. Urodził się w miejscowości Odelsku, położonej na Grodzieńszczyźnie. Został zesłany do Kazachstanu. Następnie dzięki układowi Sikorski- Majski udało mu się dotrzeć do tworzącej się Armii Polskiej, z którą opuścił Związek Sowiecki. Ze względu na młody wiek, został początkowo wcielony do junaków. W 1944 r. , mając już 18 lat, służył w 3. Karpackim Baonie Łączności I Brygady Strzelców Karpackich i brał udział w bitwach 2. Korpusu Polskiego na Półwyspie Apenińskim (Monte Cassino-Loreto-Bolonia).

Ze względu na obostrzenia epidemiologiczne, nie będzie możliwości obchodzenia urodzin w gronie znajomych. Pomimo tego, naszym obowiązkiem jest pamiętać o tych, którzy gotowi byli poświęcić swoje młode życie w walce z agresorem Polski. W związku z niemożnością bezpośredniego złożenia życzeń solenizantom, zachęcamy do wysłania kart urodzinowych na adres:

4 Invergordon Close
RG31 7YQ
Calcot
West Berkshire
United Kingdom

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!