Islam Świat Wiadomości

Podczas Letnich Igrzysk Olimpijskich w Tokio muzułmanie będą mogli się modlić w meczetach na kółkach…

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Jak podaje portal dzienniknarodowy.pl Tokio, które było już gospodarzem Letnich Igrzysk w 1964 r., będzie nim ponownie za kilka miesięcy. Uczestnicy Letnich Igrzysk Olimpijskich 2020 będą rywalizować w 37 dyscyplinach. Budżet przeznaczony na olimpiadę to trochę ponad 3 miliardy dolarów, a nieolimpijski, na infrastrukturę to ok. 4,9 miliarda dolarów.

W czasie, gdy Japonia przygotowuje się do Letnich Igrzysk Olimpijskich, firma z Tokio stworzyła meczet na kółkach, aby muzułmańscy goście poczuli się jak w domu.

Yasuharu Inoue, dyrektor generalny Yasu Project, powiedział że zaintrygowała go możliwość wybudowania meczetów dla muzułmanów w kraju, który uważa się za część społeczności międzynarodowej a w którym meczetów jest niewiele. Jego mobilne meczety mogłyby w razie potrzeby podróżować do różnych obiektów olimpijskich.

– Jako otwarty i gościnny kraj chcemy podzielić się ideą” omotenashi “[japońskiej gościnności – przyp. red.] z muzułmanami – powiedział w niedawnym wywiadzie dyrektor Inoue.

Pierwszy Mobile Mosque został zaprezentowany jeszcze w 2018 r. przed Toyota Stadium, stadionem piłkarskim J-League w mieście Toyota w prefekturze Aichi, które jest również siedzibą firmy samochodowej o tej samej nazwie. Tył zmodyfikowanej 25-tonowej ciężarówki ukazał wejście, a następnie wysunęły się na boki dodatkowe moduły, podwajając szerokość ciężarówki. Pokój o powierzchni 48 metrów kwadratowych może pomieścić 50 osób. Mobile Mosque ma również krany i miejsce do rytualnej ablucji.

– Byłbym bardzo szczęśliwy, gdyby ludzie z Indonezji, Malezji, Afryki, Bliskiego Wschodu i na przykład uchodźcy pochodzący z Syrii mogli korzystać z meczetu jako narzędzia promowania pokoju na świecie – dodał dyrektor firmy.

W całej Japonii funkcjonuje obecnie nieco ponad 100 stacjonarnych meczetów.

Zwykła gościnność czy już przesada? Sami zdecydujcie.

Źródło: dzienniknarodowy.pl

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!