Wiadomości

Podatek od betonu zbliża się wielkimi krokami

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Ministerstwo Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej przedstawiło projekt nowelizacji ustawy o zwalczaniu skutków suszy, w którym rozszerza krąg podmiotów zobowiązanych do opłaty za zmniejszoną retencję wody – informuje portal Biznes Info.

Portal bankier.pl podaje, że obecnie należność jest pobierana głównie od hipermarketów z betonowymi parkingami. Zgodnie z resortową propozycją podatek od betonu zapłacą także właściciele nieruchomości zlokalizowanych na mniejszych działkach (600 mkw.) i w obszarach zurbanizowanych m.in. w centrach miast.

Podatek od betonu uderzy zatem nie tylko w gospodarstwa domowe, ale i w samorządy.

– Gmina może być podmiotem zobowiązanym do ponoszenia opłaty za zmniejszenie naturalnej retencji na należących do niej i będących w jej posiadaniu nieruchomościach. Ani obowiązujące prawo wodne, ani projektowana specustawa nie wprowadzają w stosunku do samorządów wyłączeń podmiotowych – wyjaśniła na łamach Dziennika Gazety Prawnej Joanna Kostrzewska, radca prawny z Kancelarii Prawnej Dr Krystian Ziemski & Partners.

Szacunki ministerstwa wskazują, że po modyfikacjach do opłaty zostanie pociągnięte 20 razy więcej nieruchomości niż ma to miejsce obecnie. Eksperci przewidują, że władza może nie zdecydować się na wdrożenie nowych przepisów – jeśli proponowane opłaty okażą się zbyt wysokie to bunt społeczny będzie ogromny.

/biznesinfo.pl, fot. muratordom.pl / Andrzej Papliński/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!