Wiadomości

Po raz pierwszy wyizolowano sekwencję genetyczną koronawirusa od polskiego pacjenta

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Dr Łukasz Rąbalski, adiunkt w Zakładzie Szczepionek Rekombinowanych Międzyuczelnianego Wydziału Biotechnologii Uniwersytetu Gdańskiego i Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego uzyskał pełną sekwencję genetyczną koronawirusa SARS-CoV-2 wyizolowanego bezpośrednio od polskiego pacjenta i opublikował ją w globalnej bazie danych GISAID – informuje Radio Gdańsk.

Dzięki zastosowaniu najnowszej generacji sekwenatorów Oxford Nanopore Technologies możliwe było rozkodowanie genomu wirusa bez dodatkowych procedur, które mogłyby wprowadzać zniekształcenia. Wcześniejszy genom z Polski, zdeponowany w bazie danych, pochodził z analizy wirusów namnożonych w laboratorium w liniach komórkowych.

– Materiał genetyczny musi spełniać wiele norm jakościowych i ilościowych, aby możliwe było jego odkodowanie – tłumaczy dr Łukasz Rębalski. – W przypadku wirusów, których materiałem genetycznym jest jednoniciowy RNA stosuje się metody zwielokrotniające ilość materiału genetycznego. Standardowo, do tej pory, działo się to poprzez powielanie cząstek wirusowych w laboratoriach. Obecnie, dzięki osiągnięciom w dziedzinie biologii molekularnej, można zastosować krótszą drogę, bez konieczności hodowli wirusa.

– Uzyskane dane pozwolą naukowcom z całego świata brać pod uwagę Polskę w swoich badaniach związanych z epidemiologią choroby COVID-19. Jest to ważny wkład w poznanie ewolucji molekularnej wirusa i w przyszłości może się przyczynić do wytypowania szczepionki oraz leków. Do tej pory w GISAID, w największej bazie danych, gdzie naukowcy z całego świata umieścili już ponad 5000 sekwencji, nie było ani jednego polskiego izolatu pochodzącego bezpośrednio od pacjenta – dodaje rzecznik Uniwersytetu Gdańskiego Beata Czechowska – Derkacz.

Materiał genetyczny został wyizolowany w Pracowni Biologii Molekularnej Diagnostyki sp. z o.o. która mieści się w 7. Szpitalu Marynarki Wojennej w Gdańsku. Laboratorium to powstało dzięki przekazaniu specjalistycznej aparatury przez Uniwersytet Gdański – dwóch termocyklerów Light Cycler 480 II, dwóch komór laminarnych klasy BSL-2 i sprzętu uzupełniającego. W prace diagnostyczne w laboratorium zaangażowani są pracownicy Diagnostyki oraz, jako wsparcie w okresie pandemii, doktoranci z Międzyuczelnianego Wydziału Biotechnologii UG i GUMed.

Aktualnie prowadzone są kolejne sekwencjonowania wirusów pochodzących od polskich pacjentów izolowanych również w Laboratorium Hematologii Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego w Gdańsku, w ciągu najbliższych dni zaplanowano wysłanie kolejnych sekwencji. Uzyskane dane pozwolą naukowcom z całego świata brać pod uwagę również Polskę w swoich badaniach związanych z globalną epidemiologią choroby COVID-19, stanowią także ważny wkład w poznaniu ewolucji molekularnej wirusa.

/Radio Gdańsk/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!