Wiadomości

Po drugiej dawce szczepionki nie będzie kwarantanny po kontakcie z zakażonym

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Osoby zaszczepione drugą dawką są zwalniane z kwarantanny po kontakcie z osobą zakażoną lub po powrocie zorganizowanym transportem z zagranicy. Zaszczepieni nie są również uwzględniani w limicie osób, które mogą przebywać na imprezach domowych – przypomniał rzecznik Ministerstwa Zdrowia Wojciech Andrusiewicz.

Rzecznik resortu zdrowia podczas briefingu był pytany, z jakich obostrzeń będą zwalniane osoby, które otrzymają druga dawkę szczepionki przeciw COVID-19

Andrusiewicz przypomniał, że „osoby, które są zaszczepione drugą dawką, m.in. są zwalniane z kwarantanny, kiedy ta kwarantanna byłaby dla nich obligatoryjna po kontakcie z osobą zakażoną, nie muszą podlegać kwarantannie po powrocie zorganizowanym transportem z zagranicy, nie są uwzględniane w liczbie osób, które mogą przebywać na spotkaniach i imprezach domowych”.

Informacja o przebytym szczepieniu będzie wprowadzana do e-Kart Szczepień w systemie P1. Oprócz tego będą wystawiane tzw. kody QR, które będą do pobrania z Internetowego Konta Pacjenta. A jeśli ktoś nie może go pobrać, będzie mógł wziąć z punktu szczepień wydruk potwierdzający, tzw. paszport osoby zaszczepionej. Będzie on potwierdzał, że dana osoba może korzystać z uprawnień, które przysługują zaszczepionym. Kod QR będzie wystawiany po zaszczepieniu drugą dawką.

/TVP Info/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!