Wiadomości

Plują na Polskę? Mogą liczyć na zrozumienie i solidarność tzw. “Towarzystwa Dziennikarskiego”

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Portal Pagina12, w artykule pt. „Znajome twarze” (hiszp.: „Rostros familiares”) autorstwa Federico Pavlovsky’ego z 18 grudnia 2017 r. o zbrodni w Jedwabnem wykorzystał zdjęcie pomordowanych polskich żołnierzy podziemia niepodległościowego. Sytuacja miała miejsca w trakcie kryzysu polsko-izraelskiego i spotkała się reakcją Reduty Dobrego Imienia, która pozwała redakcję.

„Drodzy Argentyńscy Koledzy, piszemy do Was, żeby publicznie wyrazić nasze ubolewanie w związku z działaniem polskiej organizacji pod nazwą „Reduta Dobrego Imienia”. Ta organizacja, chociaż jest popierana przez obecne władze, nie działa w naszym imieniu, ani w imieniu ogromnej części obywateli Polski” – pisze Towarzystwo Dziennikarskie w liście do argentyńskich kolegów.

„Roszczenie tej i podobnych grup, by wszędzie na świecie ścigać każdego, kto wypowie się w czyjejś ocenie fałszywie na temat Polski i Polaków, uważamy za absurdalny wyraz prawicowej obsesji narodowej wielkości i nieskazitelności. Niestety ta obsesja została ostatnio usankcjonowana przez obecną władzę w postaci obowiązującej ustawy. Sprzeciwiamy się temu, ubolewamy nad tym i prosimy Was o zrozumienie” – czytamy dalej.

„Są takie chwile, w których władza państwowa trafia w ręce niemądrych, autorytarnych polityków budujących swoją polityczną pozycję na poczuciu zagrożenia, które wytwarzają albo eskalują często wywołując międzynarodowe konflikty. Taki charakter ma działanie Reduty Dobrego Imienia wykorzystującej m.in. karne przepisy nowego prawa przeciw portalowi Pagina12. Jest nam przykro, że takie niemądre działania rodzą się w naszym kraju” – piszą w liście.

„Wiele krajów doświadczyło w przeszłości takiej cynicznej autorytarnej polityki lokalnych populistów. Jest wśród nich także kiedyś ciężko doświadczona przez autorytarne rządy Argentyna. Obecnych polskich władz nie obciążają działania zbrodnicze. Nie ma w Polsce masowych represji. Zapowiedziane są demokratyczne wybory. Ale logika obozu rządzącego popieranego przez mniejszość społeczeństwa jest bardzo podobna. Dlatego wyrażając nasze ubolewanie liczymy na Wasze zrozumienie” – podkreślają autorzy.

I wszystko jasne…

/sejmlog.pl/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!