Wiadomości

Plastikowe talerze i słomki od 2021 roku będą w UE zakazane

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Plastikowe słomki czy sztućce będą zakazane w Unii Europejskiej od 2021 roku. Kraje członkowskie ostatecznie zaakceptowały przepisy dotyczące wycofania z rynku jednorazowych, plastikowych produktów, co kończy procedurę ustawodawczą. Jednym z głównym celów przepisów jest zmniejszenie ilości plastikowych odpadów.

Na cenzurowanym są te produkty z tworzyw sztucznych, które najczęściej zaśmiecają plaże, morza oraz oceany i stanowią 70 proc. wszystkich odpadów morskich. Zwykle są przeznaczone do wykorzystania tylko raz lub w krótkim czasie i następnie wyrzucane.

To właśnie między innymi jednorazowe talerze, sztućce, słomki, patyczki do balonów i patyczki higieniczne, oraz mieszadełka. Za dwa lata te plastikowe produkty, które mają zamienniki, będą zabronione. Wraz z wejściem w życie przepisów nacisk jest położony na to, by jednorazowe produkty były wytwarzane z materiałów podlegających w większym stopniu rozkładowi.

Komisja Europejska szacuje, że dzięki tym przepisom uda się uniknąć szkód środowiskowych, których koszt do 2030 roku stanowiłby równowartość 22 mld euro.

/IAR/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!