Wiadomości

PKN Orlen prowadzi z Niemcami rozmowy w sprawie odkupienia Polska Press?

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

„The Economist” informuje, że PKN Orlen negocjuje z niemieckim koncernem Verlagsgruppe Passau w sprawie kupna Grupy Polska Press. Wydawca ten jest właścicielem 20 z 24 wydawanych w Polsce dzienników regionalnych.

Brytyjski „The Economist” wyjaśnia, że ewentualny zakup tytułów VGP przez PKN Orlen miałby być częścią działań rządu na rzecz dekoncentracji mediów w Polsce. Dotychczas – jak zauważono – PiS, mimo wielu zapowiedzi, nie zdał przeprowadzić dekoncentracji. Teraz może być jednak inaczej, bo jak konkluduje tygodnik, wicepremierem został Jarosław Kaczyński, który znowu powrócił do tematu.

Według brytyjskiego tygodnika PiS – trochę na wzór Węgier – przygląda się takim grupom medialnym jak Ringier Axel Springer (wydawca „Faktu”, właściciel Onetu), TVN i Agorze (wydawcy „Gazety Wyborczej”). Szczególna sytuacja ma miejsce w mediach regionalnych, gdzie 20 na 24 dzienników należy do Polski Press, która wchodzi w skład niemieckiego koncernu Verlagsgruppe Passau.

– Niemcy nigdy nie dopuścili, by media w ich kraju należały do podmiotów zagranicznych. U nas 80-90 proc. dzienników lokalnych jest w rękach koncernu niemieckiego. Tak wielka koncentracja nie służy pluralizmowi – powiedział w rozmowie z portalem tvp.info wiceminister Janusz Kowalski.

/TVP Info, Wprost/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!