Wiadomości

PIT-RADWAR zaprezentował koncepcję systemu obrony przeciwlotniczej klasy VSHORAD

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Należąca do Polskiej Grupy Zbrojeniowej spółka PIT-RADWAR zaprezentowała koncepcję modułowego, skalowalnego, samobieżnego kompleksowego systemu obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej bardzo krótkiego zasięgu klasy VSHORAD.

Proponowana przez PIT-RADWAR S.A. koncepcja realizacji systemu VSHORAD wypełnia zadania najniższej warstwy obrony przeciwlotniczej. Bazuje na zestawach rakietowych POPRAD oraz radarach SOŁA i BYSTRA, które zostały już zakupione przez Siły Zbrojne RP z przeznaczeniem włączenia do systemu obrony przeciwlotniczej kraju, jak też na systemie automatycznej armaty kal. 35 mm (zarówno w wersji holowanej, jak i samobieżnej) wraz z systemem amunicji programowalnej oraz na wozach WD-35 i WG-35 realizujących funkcje dowodzenia i kierowania ogniem.

Propozycja umożliwia różne konfiguracje dostosowane do konkretnych wymagań użytkownika, jego bieżących i perspektywicznych potrzeb operacyjnych. System zapewnia wczesne wykrywanie zagrożeń dzięki współpracy ze stacjami radiolokacyjnymi, a także skutecznie zwalczanie małogabarytowych bezpilotowców, niekierowanych i kierowanych rakiet powietrze-ziemia, a także myśliwców i helikopterów oraz lekko opancerzonych celów naziemnych i nawodnych.

Koncepcja wykorzystuje potencjał polskich firm zbrojeniowych. Wszystkie elementy systemu są krajowej produkcji i w pełni wzajemnie interoperacyjne. Polskie systemy oznaczają niezależność i pełną kontrolę nad użytkowanym sprzętem, w tym dostęp do kodów źródłowych i dokumentacji oprogramowania, a więc możliwość dalszych modernizacji i modyfikacji sprzętu.

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!