Wiadomości

PIT-Radwar dostarczy Wojsku Polskiemu systemy radiolokacyjne?

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Ministerstwo Obrony Narodowej poinformowało Defence24.pl, że wniosek o udział w postępowaniu na dostawę stacji radiolokacyjnych Bystra złożyła firma PIT-Radwar S.A.

Wniosek trafił do MON 17 października br. Stacja radiolokacyjna Bystra to radar krótkiego zasięgu, będąca rozwinięciem używanego już w wojsku radaru Soła. System Bystra wyróżnia jednak zastosowana technologia aktywnego skanowania elektronicznego (AESA). Będzie to pierwszy radar AESA wdrożony do Wojska Polskiego, i jednocześnie seryjnie produkowany w krajowym przemyśle. Głównym zadaniem tej stacji jest wsparcie pododdziałów przeciwlotniczych krótkiego i bardzo krótkiego zasięgu, może ona więc np. kierować ogniem zestawów przeciwlotniczych Poprad, ale też – przynajmniej w pewnym zakresie – wspierać wykorzystanie przyszłych systemów Narew.

ZDPSR BYSTRA przeznaczona jest do wykrywania i wskazywania celów w przeciwlotniczych zestawach krótkiego zasięgu stosowanych do osłony taktycznych ugrupowań bojowych przed środkami napadu powietrznego. ZDPSR BYSTRA jest radarem wielofunkcyjnym i wielozadaniowym posiadającym zdolność wykrywania i śledzenia typowych zagrożeń powietrznych jak samoloty bojowe i śmigłowce, pociski rakietowe, a także bezpilotowe statki powietrzne oraz granaty moździerzowe.

Stacja została opracowana przez PIT-Radwar i to ta spółka zgłosiła się do udziału w postępowaniu. Zamówienie podstawowe dotyczy dostawy szesnastu radarów i czterech pakietów logistycznych, zawarto też opcję na kolejne trzy stacje i dodatkowy pakiet logistyczny. Cała umowa ma zostać zrealizowana do października 2022 roku.

„Bystra” pracuje w paśmie C, ma zasięg instrumentalny 80 km, pokrycie w elewacji do 70º i czas odświeżania informacji 2 s.

/defence24.pl/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!