Wiadomości

Pierwszy w tym roku poligon 2. Lubelskiej Brygady OT rozpoczęty

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

W sobotę, 23 stycznia br. blisko 200 żołnierzy 2 Lubelskiej Brygady Obrony Terytorialnej i kilkadziesiąt pojazdów oraz innego rodzaju sprzętu wojskowego wyruszyło na pierwsze w tym roku szkolenie zintegrowane na poligonie w Wędrzynie.

W ciągu najbliższych tygodni żołnierze będą doskonalić umiejętność bojowe i taktyczne na strzelnicach oraz placach ćwiczeń ośrodka. Będą szkolić się w określonych sytuacjach taktycznych, takich jak: działania w terenie zurbanizowanym, pokonywanie terenu różnymi sposobami, prowadzenie działań nieregularnych z wykorzystaniem elementów urbanistycznych oraz specyficznych uwarunkowań terenu. Dużą cześć szkolenia zajmą zajęcia strzeleckie. Ponadto praktyczne umiejętności będą ćwiczyć saperzy, łącznościowcy oraz ratownicy pola walki.

Ćwiczenia na tego typu obiektach są ważnym sprawdzianem dla żołnierzy OT. Oddalony o ponad 620 km Ośrodek Szkolenia Poligonowego w Wędrzynie (województwo lubuskie) posiada zarówno obiekty leśne, zurbanizowane oraz tzw. specyficzne. Terytorialsi mogą doskonalić tutaj umiejętności zdobyte wcześniej na szkoleniach podstawowych i rotacyjnych. Ponadto poligon umożliwia przeprowadzenie szkoleń zwykle niedostępnych w warunkach garnizonowych, jak np. prowadzenie strzelań na rzeczywistej odległości, czy też zespołowych strzelań sytuacyjnych. Taka forma szkoleń w istotny sposób urealnia je i pozytywnie wpływa na zgranie pododdziałów.

Czternastodniowe ćwiczenia zgrywające na obiektach poligonowych, poza: podstawowymi, wyrównawczymi oraz rotacyjnymi, są jedną z form szkoleń, w jakich uczestniczą Terytorialsi. To bardzo intensywne i wymagające szkolenia, trwające od wczesnych godzin porannych aż do nocy (nieraz późnych godzin), bez względu na warunki atmosferyczne, stąd wymagające od żołnierzy bardzo dobrego przygotowania kondycyjnego. Każdy żołnierz WOT raz w roku zobligowany jest, aby ukończyć tego typu szkolenie.

Zimowy poligon w Wędrzynie potrwa do 5 marca br. Szkoleniowcy 2 LBOT zaplanowali jeszcze dwa terminy szkoleń zintegrowanych na poligonie Nowa Dęba (województwo podkarpackie), tj. 31.07-13.08. oraz 15-28.11.

***

Żołnierze 2 Lubelskiej Brygady Obrony Terytorialnej każdego dnia w ramach operacji Trwała Odporność niosą pomoc w szpitalach, placówkach medycznych, wspierają seniorów oraz kombatantów. Przede wszystkim odciążają medyków w ich codziennych obowiązkach, by ci mogli skupić się na niesieniu pomocy medycznej pacjentom. Obecnie w działania przeciwkryzysowe na Lubelszczyźnie, zaangażowanych jest około 300 żołnierzy 2 LBOT.

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!