Wiadomości

Paweł Borys: Firmy muszą zwracać dotacje za łamanie obostrzeń

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

„Z pokonaniem pandemii jest jak ze zdobyciem szczytu K2 zimą. Wymaga to olbrzymiej dyscypliny, wytrwałości i współpracy. Nie udało się to żadnym himalaistom z Europy, Stanów Zjednoczonych, a udało się to 10 Szerpom, Nepalczykom” – powiedział w Porannej rozmowie w RMF FM Paweł Borys.

„Jest to więc temat kulturowy. Pandemii w Azji już praktycznie nie ma, a Europa i USA sobie z nią nie radzą” – dodał Prezes Polskiego Funduszu Rozwoju.

Paweł Borys, Prezes Polskiego Funduszu Rozwoju w Porannej rozmowie w RMF FM przyznał, że kluczem do pokonania pandemii jest dyscyplina i solidarność. Gość Roberta Mazurka zauważył, że obecnie np. Azja dużo lepiej radzi sobie z koronawirusem, niż chociażby Europa, czy Stany Zjednoczone.

– W Azji jest bardziej kolektywizm, my jesteśmy indywidualistami. Druga strona medalu jest taka, że to wszystko odbywa się kosztem prywatności. Jest rzeczywiście problem dotyczący bardzo ostrych restrykcji w Azji – wytłumaczył Borys.

– To nie jest tak, że jakakolwiek grupa przedsiębiorców pozbawiona jest pomocy – uważa Paweł Borys. W ocenie prezesa Polskiego Funduszu Rozwoju jednak “nie wszyscy potrzebują obecnie pomocy”.

– Jestem daleki od tego, żeby twierdzić, że przedsiębiorcy są burżujami. Są w bardzo trudnej sytuacji – przyznał gość Roberta Mazurka, dodając: W ciągu ostatnich 12 miesięcy udzieliliśmy pomocy 347 tys. firm. To jest połowa wszystkich przedsiębiorstw w Polsce. Ponad 3 mln pracowników.

Jak wyjaśnił Paweł Borys, Tarcza Finansowa z PFR dotyczy 45 branż, głównie gastronomii, hotelarstwa i klubów fitness.

– Tarcza działa na takich samych zasadach, jak wiosną. W Polskim Funduszu Rozwoju można uzyskać subwencję w ciągu kilkunastu godzin, składając wniosek – powiedział Paweł Borys, szef Polskiego Funduszu Rozwoju

– Dotyczy to tych firm, które zatrudniają pracowników. Jest ich trochę mniej, bo wiele osób prowadzi jednoosobowe działalności gospodarcze – zaznaczył.

W internetowej części Porannej rozmowy w RMF FM Robert Mazurek pytał swojego gościa o kwestię zwrotu wsparcia z Polskiego Funduszu Rozwoju. Takie konsekwencje grożą przedsiębiorcom łamiącym przepisy sanitarne. Czy otwierający biznesy mimo pandemii są już na celowniku PFR?

– Jesteśmy zobowiązani, żeby mieć te informacje i poprosiliśmy GIS o przekazywanie danych – stwierdził Paweł Borys. Prezes funduszu powiedział, że “przepisy są tak skonstruowane, że jeżeli GIS bądź policja stwierdziła jednoznacznie, że naruszone zostały zasady sanitarne i jest to prawomocne, czyli ktoś się nie odwołał do sądu”, to wtedy PFR “nie ma wyboru”.

– Musimy o taki zwrot wystąpić – stwierdził.

/rmf24.pl, fot. Shutterstock/David Tadevosian/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!