Gospodarka Wiadomości

Pierwsze mandaty za złamanie zakazu handlu w niedzielę

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Są pierwsze mandaty za złamanie zakazu handlu w niedzielę. Przepisów ustawy nie przestrzegały m.in. trzy sklepy w Gorzowie Wielkopolskim. Za ladą stali pracownicy a nie właściciele.

300 pracowników Państwowej Inspekcji Pracy prowadziło w niedzielę kontrole. Inspekcja podsumuje akcję w najbliższy czwartek. Sprawę monitoruje też handlowa „Solidarność”.

Za nieprzestrzeganie przepisów grozi grzywna w wysokości od 1 tys. zł do 100 tys. zł, a nawet kara ograniczenia wolności.

Kolejna wolna niedziela dla pracowników handlu już 18 marca. Socjolodzy zwracają uwagę, że wolne niedziele wpłyną pozytywnie na zachowania Polaków. Dr Jakub Koper mówi, że zyska na tym zapewne rodzina. Może to nas uchronić także przed nieprzemyślanymi zakupami.

– To, że są wolne niedzielę sprawi, że zacieśnimy związki, będziemy mieli więcej czasu dla dzieci. Pozwoli to również twórczo wykorzystać wolny czas, co więcej wolne niedziele mogą przyczynić się do tego, że będziemy wypoczęci. Dzięki zakazowi handlu w niedziele zniknie również zjawisko nazwane zakupami kompulsywnymi, czyli częste kupowanie rzeczy nam niepotrzebnych – akcentuje ekspert.

W tym roku wolne od handlu będą tylko dwie niedziele w miesiącu. W kolejny roku będą to już trzy wolne niedziele. W 2020 roku prawie każda niedziela dla pracowników handlu będzie wolna.

/Radio Maryja/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!