Wiadomości

Wraca sprawa „willi Kwaśniewskich”

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Prokuratura analizuje przepływy finansowe na kontach współpracowników oraz znajomych rodziny byłego prezydenta Aleksandra Kwaśniewskiego, zamierza też wystąpić o kolejne dane bankowe – informuje w poniedziałkowym wydaniu „Do Rzeczy”. Według tygodnika część wcześniej pozyskanych przez CBA materiałów w sprawie „willi Kwaśniewskich” teraz uznano za materiały dowodowe.

Tygodnik donosi, że nad głowami małżeństwa Kwaśniewskich zbierają się ciemne chmury. Wskazuje na sprawę willi w Kazimierzu Dolnym, która – według ustaleń Centralnego Biura Antykorupcyjnego – została zakupiona na „słupa”, a w rzeczywistości miała należeć do Jolanty i Aleksandra Kwaśniewskich.

Według nieoficjalnych informacji zdobytych przez dziennikarza „Do Rzeczy” wynika, że śledczy chcą uzyskać dane o operacjach finansowych dokonywanych w przeszłości na rachunkach kilkunastu osób zamieszanych bezpośrednio w sprawę, m.in. byłego prezydenta Aleksandra Kwaśniewskiego i jego żony.

Dotąd dnie było to łatwe, bo prokuratura miała problemy z pozyskaniem takich informacji od banków. Teraz śledczy mają wystosować kolejne wnioski.

Okazuje się też, że zdobyte wcześniej przez CBA materiały, takie jak podsłuchy, teraz mogą nabrać nowej wartości. Zmieniły się bowiem przepisy kodeksu postępowania karnego, m.in. w zakresie zbierania materiałów niejawnych i wykorzystania ich w śledztwie.

Tygodnik wyjaśnia, że w katowickiej prokuraturze regionalnej trwa śledztwo dotyczące „uchylania się osób zobowiązanych do zapłaty podatku oraz podejmowania wspólnie i w porozumieniu z innymi osobami działań mogących utrudnić stwierdzenie przestępczego pochodzenia środków płatniczych”.

Ma być to ciąg dalszy dochodzenia ws. „willi Kwaśniewskich”. W latach 2007-2009 prowadziło je CBA, a ustalenia Biura wskazywały, że „małżeństwo Kwaśniewskich mogło kupić na słupa atrakcyjną willę w Kazimierzu Dolnym, bo oficjalnie nie mogło dysponować kwotą, która nie znalazłaby potwierdzenia w ich oficjalnych dochodach”.

Umorzone w 2010 r. postępowanie zostało wznowione 1 grudnia 2016 r. w katowickiej prokuraturze regionalnej po tym, jak analiza akt wykazała, iż wcześniejsza decyzja o umorzeniu zapadła bez przeprowadzenia wielu podstawowych czynności procesowych.

„Od podjęcia tej sprawy prokurator przesłuchał wielu świadków, dokonał analizy obszernej dokumentacji dotyczącej postępowań prowadzonych przez organy skarbowe wobec osób pozostających w zainteresowaniu tego śledztwa, natomiast obecnie prowadzona jest analiza przepływu środków finansowych na rachunkach bankowych tych osób” – informuje Waldemar Łubniewski, rzecznik Prokuratury Regionalnej w Katowicach.

/Do Rzeczy, TVP Info/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!