Wiadomości

Pierwsze loty polskich Bayraktarów w Mirosławcu

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Polscy piloci operatorzy wykonali dziś w Mirosławcu pierwsze loty kontrolne BSP Bayraktar TB2W. Od 2022 roku samoloty te są na wyposażeniu Wojska Polskiego, będą wykorzystywane zarówno do prowadzenia zadań obserwacyjnych, rozpoznawczych jak i misji bojowych – poinformował na twitterze Sztab Generalny Wojska Polskiego.

Umowę na dostawę czterech zestawów (każdy po sześć dronów) wraz z mobilnymi stacjami kontroli, symulatorami, zapasem części zamiennych i naprowadzanymi laserowo pociskami MAM-L i MAM-C podpisano w maju 2021, podczas wizyty w Turcji prezydenta Andrzeja Dudy, któremu towarzyszył minister obrony Mariusz Błaszczak. Dostawom, które mają się zakończyć w 2024 roku, towarzyszą szkolenia i wsparcie logistyczne. Wartość kontraktu to blisko 270 mln dolarów.

We wrześniu ubiegłego roku pierwsza grupa polskich pilotów operatorów i personelu technicznego z tej jednostki zakończyła szkolenie w tureckim centrum treningowym firmy Bayraktar. W październiku pierwsze Bayraktary trafiły do Mirosławca, do 12. Bazy Bezzałogowych Statków Powietrznych.

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!