Felietony

Piękna inicjatywa Polonii w Wielkiej Brytanii

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

O tym, że na terenie Wielkiej Brytanii znajdują się liczne miejsca pamięci związane z polską historią nikogo nie trzeba przekonywać. Osoby, które kultywują polską pamięć historyczną potrafią za jednym tchem wymienić miejsca związane m.in. z działalnością polskiego wojska w czasie II wojny światowej jak i historią polskiej emigracji powojennej. Mało kto wie, że Wielka Brytania była celem polskiej emigracji po powstaniach i w okresie zaborów. Pamięć o naszych przodkach jest pielęgnowana przez Polaków mieszkających na Wyspach.

Kiedy upadło Powstanie Listopadowe tysiące polskich patriotów musiało szukać nowego miejsca do życia mając świadomość, że pozostanie w ojczyźnie będzie ich kosztowało represje ze strony zaborców. Jedna z takich grup emigracji składająca się z 212 polskich żołnierzy dnia 14 lutego 1834 roku dopłynęła do Portsmouth. W wyniku silnego sztormu, okręt „Marianne” musiał zejść z kursu do Stanów Zjednoczonych Ameryki Północnej. Mieszkańcy Portsmouth przyjęli Polaków otwarcie i gościnnie dzięki czemu  łatwiej im było się zasymilować, założyć polsko-brytyjskie rodziny, które stanowiły podwaliny pierwszej polskiej emigracji w Wielkiej Brytanii.

We wspomnianej miejscowości znajduje się pomnik poświęcony tym wspaniałym, zapominanym polskim bohaterom.

W roku 2004 dzięki zaangażowaniu weterana II Korpusu Polskiego pana pułkownika Ottona Hulackiego powołano komitet odbudowy pomnika, po czym został on uroczyście odsłonięty w tym samym roku.

Co roku w listopadzie spotyka się tam licznie lokalna Polonia na uroczystości organizowanej przez opiekunów pomnika i Polską Szkołę im. Powstańców Listopadowych.

Na uroczystość tą zapraszani są przedstawiciele władz miejskich, organizacje polonijne oraz potomkowie powstańców listopadowych.

Obecnie po 16 latach od uroczystego odsłonięcia pomnika, jego opiekunowie w składzie Andrzej Michalski, Adrian Krajewski i Jarosław Leliński oraz Polska Szkoła im. Powstańców Listopadowych rozpoczęli starania o renowacje tego miejsca pamięci narodowej. W styczniu w Londynie udało się przeprowadzić wstępne rozmowy z dyrektorem Biura Upamiętniania Walk i Męczeństwa Panem Adamem Siwkiem czego owocem było wystosowanie prośby przez opiekunów pomnika do Instytutu Pamięci Narodowej oddział Biura Upamiętniania Walk i Męczeństwa o wsparcie projektu renowacji.

Wniosek ten został pozytywnie rozpatrzony i w najbliższym czasie możemy oczekiwać podjęcia przy nim prac remontowych.

Krzysztof Żabierek

http://www.memorialsinportsmouth.co.uk/cemeteries/polish.htm
http://polishportsmouth.eu/polskie/
facebook.com/307SquadronProject

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!