Wiadomości

Pięć polskich szkół z Wileńszczyzny uzyska status gimnazjum

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Szkoła Inżynierii im. Joachima Lelewela w Wilnie, Szkoła Średnia im. Władysława Syrokomli w Wilnie, Szkoła Średnia im. św. Kazimierza w Miednikach (rejon wileński), Szkoła Średnia w Zujunach (rejon wileński) oraz Szkoła Średnia w Połukniu (rejon trocki) uzyskają status gimnazjum – informuje portal wilnoteka.lt.

 

W czwartek, 15 grudnia, odbyło się posiedzenie Głównej Komisji Akredytacyjnej Ministerstwa Oświaty i Nauki Republiki Litewskiej, na którym zatwierdzono programy kształcenia średniego – sprawozdania z oceny – wymienionych placówek.

 

Obecnie przygotowywany jest projekt rozporządzenia minister oświaty i nauki Jurgity Petrauskienė ws. akredytacji programu kształcenia średniego w pięciu wymienionych placówkach z polskim językiem nauczania. Po podpisaniu go przez minister rozporządzenie zostanie przesłane do samorządów m. Wilna i rejonu wileńskiego. Po przyjęciu przez rady obu samorządów przychylnej decyzji w tej sprawie, wymienione placówki mogą jeszcze w tym roku uzyskać długo oczekiwany status gimnazjum.

 

– Oczywiście jest to wielkie osiągnięcie tych szkół. Spełniły bowiem wszystkie kryteria wymagane do uzyskania statusu gimnazjum – ocenił dzisiejszą decyzję ministerialnej komisji prezes Stowarzyszenia Nauczycieli Szkół Polskich na Litwie “Macierz Szkolna” Józef Kwiatkowski. – Najtrudniejsze na drodze, którą przebyły szkoły, były przeszkody biurokratyczne. W ciągu ostatniego roku, czy półrocza nic istotnego bowiem się nie zmieniło – te szkoły jak były, tak nadal są dobre. Najboleśniejszy warunek postawiony był dla «Lelewela» – szkoła musiała opuścić budynek na Antokolu. Trudno to określić inaczej niż szantaż.

 

/wilnoteka.lt/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!