Gospodarka Wiadomości

PGNiG wygrał z Gazpromem. Rosjanie będą musieli zwrócić ok. 1,5 mld dolarów

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

PGNiG informuje, że 30 marca uzyskał informację o wyroku końcowym sporu arbitrażowego z Gazpromem o cenę dostaw gazu w ramach kontraktu jamalskiego.

– Na mocy wyroku końcowego Trybunał Arbitrażowy zmienił formułę cenową zakupu gazu dostarczanego przez Gazprom w ramach Kontraktu Jamalskiego m.in. poprzez jej istotne i bezpośrednie powiązanie z notowaniami rynkowymi gazu ziemnego na europejskim rynku energetycznym. Zastosowanie zmienionej formuły cenowej będzie oznaczać dla PGNiG zasadniczą poprawę warunków prowadzenia działalności handlowej dzięki większej spójności pomiędzy indeksacją cen wpływających na koszt pozyskania gazu z importu, a rynkową polityką cenową sprzedaży gazu – podaje PGNiG.

– Zgodnie z zapisami Kontraktu Jamalskiego oraz wyrokiem końcowym, nowa cena kontraktowa ustalona przez Trybunał Arbitrażowy dotyczy dostaw gazu realizowanych od dnia 1 listopada 2014 roku, to jest od daty złożenia przez PGNiG wniosku o renegocjację ceny kontraktowej – czytamy dalej.

PGNiG szacuje, że retroaktywna obniżka ceny zmusi Gazprom do zwrotu około 1,5 mld dolarów za okres od pierwszego listopada 2014 roku do 29 lutego 2020 roku. Podkreśla, że cena dostaw w ramach kontraktu jamalskiego może się jeszcze zmienić wskutek renegocjacji wnioskowanej przez Gazprom.

/biznesalert.pl/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!