Świat Wiadomości

Pfizer pozwany za oszustwo szczepionkowe. To przełom

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Władze stanu Kansas w USA pozwały koncern szczepionkowy Pfizer. Oskarżenie obejmuje wprowadzanie opinii publicznej w błąd w sprawie preparatu przeciw COVID-19 poprzez ukrywanie ryzyka jego przyjęcia, przy jednoczesnym fałszywym twierdzeniu o jego rzekomej skuteczności. O sprawie poinformowała agencja  Reuters. 

Pfizer pozwany za oszustwo szczepionkowe. Jak twierdzi prokurator stanowy Kansas, fałszywe oświadczenia koncernu Pfizer w sprawie szczepionki naruszają lokalną ustawę o ochronie praw konsumentów. Stan domaga się odszkodowania pieniężnego.

– Pfizer wygłosił wiele wprowadzających w błąd oświadczeń, aby oszukać opinię publiczną w sprawie swojej szczepionki w czasie, gdy Amerykanie potrzebowali prawdy – stwierdził w oświadczeniu prokurator generalny stanu Kansas Kris Kobach.

W pozwie postawiono zarzut, że po wprowadzeniu szczepionki na rynek na początku 2021 roku, firma Pfizer ukrywała dowody na to, że preparat wywoływał powikłania ciąży, w tym poronienia, a także zapalenia mięśnia sercowego i zapalenia osierdzia. Doprowadziło to do szeregu poronień oraz zgonów wśród młodych osób. Stan Kansas zarzuca Pfizerowi także fałszywe twierdzenia w zakresie promocji produktu jako wysoko skutecznego przeciwko zmutowanym wariantom choroby oraz zapobiegającego nie tylko chorobie, ale też transmisji.

Prokurator generalny Teksasu Ken Paxton złożył w zeszłym roku podobny pozew przeciwko firmie Pfizer, sprawa pozostaje w toku.

Pfizer twierdzi, że jego oświadczenia nt. szczepionki były dokładne i oparte na podstawach naukowych. Warto odnotować, że już w czerwcu 2021 roku Amerykańska Agencja ds. Żywności i Leków dodała na etykiecie preparatu Pfizer ostrzeżenie dotyczące możliwości zapalenia mięśnia sercowego i zapalenia osierdzia. Działanie takie odnotowano najczęściej u dorastających chłopców i młodych mężczyzn.

W Polsce media głównego nurtu całkowicie zbagatelizowały informacje o powikłaniach po pseudoszczepionkach na Covid. Osoby, które wskazywały na te zagrożenia, nazywano wariatami i propandemikami.

Polecamy również: Imigranci chcieli zamordować Polaka za zwrócenie uwagi, że są zbyt głośni

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!