Wiadomości

Petro Poroszenko zgodził się na debatę z Zalenskim na stadionie

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Prezydent Ukrainy Petro Poroszenko zgodził się na warunek swojego rywala, komika Wołodymyra Zełenskiego, by odbyć debatę przed drugą turą wyborów prezydenckich na Stadionie Olimpijskim w Kijowie.

Z propozycją debaty wystąpił jeszcze w niedzielę sam prezydent. W odpowiedzi Zełenski oświadczył w środę, że daje szefowi państwa 24 godziny na decyzję o udziale w debacie, na którą zaprosił Poroszenkę na Stadion Olimpijski.

Zgodnie z art. 62 ustawy o wyborach prezydenckich, debaty powinny się odbywać w ostatni piątek przed dniem powtórnego głosowania, w trwającej co najmniej 60 minut transmisji telewizyjnej na żywo pomiędzy godziną 19 a 22. Ze względu na to przewidywano, że Poroszenko nie zgodzi się przyjść na stadion.

Odpowiedź Poroszenki została opublikowana na jego stronie na Facebooku w czwartek nad ranem.

„Cieszę się, że trochę niepewnie, ale jednak przyjął Pan propozycję odbycia debaty. Jesteśmy zupełnie inni. Główne przeciwieństwo między nami jest takie, że strzałki naszych geopolitycznych kompasów wskazują różne strony świata” – powiedział prezydent podczas prawie dwuminutowego filmu.

„Debaty to nie show. Kampania wyborcza to wydarzenie, które na lata i dziesięciolecia wyznacza przyszłość kraju i narodu. Tu nie ma żartów. Bycie prezydentem i naczelnym wodzem sił zbrojnych – to nie gra. Debaty – to poważna dyskusja o strategii rozwoju kraju, wartościach, historycznym wektorze, priorytetach” – podkreślił Poroszenko.

Urzędujący prezydent zwrócił też uwagę, na to, że forma debat wyborczych jest ściśle ustalona prawnie.

„Ale stadion, tak, stadion. Czekam na Pana, Wołodymyrze Ołeksandrowyczu” – stwierdził Petro Poroszenko, potwierdzając swój udział w debacie na stadionie.

/TVP Info/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!