Europa Wiadomości

Patriarcha moskiewski Cyryl I uważa, że za konflikt na Ukrainie odpowiedzialne jest NATO

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Ten tragiczny konflikt stał się częścią zakrojonej na szeroką skalę strategii geopolitycznej, której celem jest przede wszystkim osłabienie Rosji – uważa Cyryl I, patriarcha moskiewski i całej Rusi.

Sekretarz generalny Światowej Rady Kościołów prawosławny duchowny prof. Ioan Sauca na początku marca zwrócił się w liście do patriarchy moskiewskiego Cyryla I.

“W tych czasach beznadziei wielu patrzy na Ciebie jako na tego, który może dać znak nadziei na pokojowe rozwiązanie” – napisał prof. Ioan Sauca.

“Piszę do Waszej Świątobliwości jako pełniący obowiązki sekretarza generalnego Światowej Rady Kościołów, ale także jako duchowny prawosławny. Proszę, podnieście głos i przemówcie w imieniu cierpiących braci i sióstr, z których większość jest również wiernymi naszego Kościoła prawosławnego” – dodał.

W odpowiedzi Cyryl przekazał, że inicjatorami konfliktu nie są Rosjanie i Ukraińcy.

“Geneza konfrontacji leży w relacjach między Zachodem a Rosją. W latach 90. obiecano Rosji, że jej bezpieczeństwo i godność będą respektowane. Jednak w miarę upływu czasu siły jawnie uznające Rosję za swojego wroga zbliżały się do jej granic. Rok po roku, miesiąc po miesiącu, państwa członkowskie NATO zwiększały swoją obecność wojskową, nie zważając na obawy Rosji, że ta broń może pewnego dnia zostać użyta przeciwko niej” – przekazał.

“Co więcej, siły polityczne, których celem jest powstrzymanie Rosji, nie zamierzały walczyć z nią same. Planowały użyć innych środków, próbując uczynić z bratnich narodów – Rosjan i Ukraińców – wrogów. Nie szczędzili sił i środków, aby zalać Ukrainę bronią i instruktorami wojennymi. Jednak najstraszniejsza nie jest broń, lecz próba “reedukacji”, mentalnego przerobienia Ukraińców i Rosjan mieszkających na Ukrainie na wrogów Rosji” – dodał.

“Ten tragiczny konflikt stał się częścią zakrojonej na szeroką skalę strategii geopolitycznej, której celem jest przede wszystkim osłabienie Rosji” – przekonuje patriarcha.

W jego ocenie zachodnie sankcje nakładane na Rosję mają jeden cel – przynieść cierpienie narodowi rosyjskiemu. “Rusofobia rozprzestrzenia się w świecie zachodnim w niespotykanym dotąd tempie” – przekonuje.

Co wy na to?

Źródło: rp.pl

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!