Wiadomości

Papież wzywa do całkowitego zniesienia kary śmierci

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Franciszek wezwał rządy i wszystkich odpowiedzialnych do poczynienia koniecznych kroków w celu całkowitego wyeliminowania kary śmierci. Papież apelował o to w wideo do uczestników VII światowego kongresu poświęconego temu tematowi.

Franciszek przypomniał, że życie ludzkie jest najważniejszym i podstawowym darem, jaki otrzymaliśmy, a także źródłem wszystkich innych darów i praw, stąd musi być chronione. Dlatego kara śmierci jest bardzo ciężkim pogwałceniem prawa do życia.

Papież zaznaczył, że godności ludzkiej nigdy się nie traci, nawet wtedy, gdy popełnia się najcięższe zbrodnie. Nie można więc nigdy tracić przekonania, że winnemu trzeba dać możliwość żalu i poprawy. Nikt bowiem nie może być pozbawiony możliwości powrotu na nowo wspólnoty, którą wcześniej zranił i przysporzył jej cierpień.

– Cel, jakim jest zniesienie na całym świecie kary śmierci, ukazuje odważne potwierdzenie fundamentu godności osoby ludzkiej i przeświadczenie, że ludzkość może przeciwstawić się przestępstwom, nie tylko odrzucając zło, ale także ofiarując oskarżonemu możliwość i czas do naprawienia poczynionej szkody, przemyślenia swojego postępowania i możliwości zmiany życia, przynajmniej wewnętrznego – stwierdził Franciszek.

Z danych opublikowanych przez Amnesty International wynika, że w 2017 r. na świecie wykonano 993 wyroki śmierci.

W czołówce krajów przeprowadzających egzekucje znalazły się Chiny, Iran, Irak, Arabia Saudyjska, Pakistan a także Stany Zjednoczone i Jemen.

/KAI/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!