Wiadomości

Już 16 osób usłyszało zarzuty w sprawie wyłudzeń w SKOK-u Wołomin

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Zarzuty pomocnictwa do wyłudzenia kredytów w SKOK Wołomin przy posłużeniu się dokumentami poświadczającymi nieprawdę usłyszało kolejnych 16 osób – przekazały prokuratury okręgowe w Warszawie i Gorzowie Wlkp. Podejrzani mieli m.in. wprowadzać w błąd pracowników SKOK w celu wyłudzenia pożyczek na kwotę nawet 4 mln zł. Grozi im do 10 lat pozbawienia wolności.

Jak podała Prokuratura Krajowa, na polecenie Prokuratury Okręgowej Warszawa-Praga i Prokuratury Okręgowej w Gorzowie Wielkopolskim zatrzymanych zostało 15 osób w związku z postępowaniami dot. wyłudzeń kredytów i pożyczek na szkodę SKOK w Wołominie.

Wcześniej w ramach tego śledztwa w okręgu gorzowskim dokonanych zostało kilka innych zatrzymań. Ostatecznie pięciu zatrzymanych trafiło do warszawskiej prokuratury, wobec reszty czynności prowadzi prokuratura w Gorzowie Wlkp.

– Pięć osób, które zostały zatrzymane, usłyszało zarzuty pomocnictwa do wyłudzenia kredytów w SKOK Wołomin przy posłużeniu się nierzetelnymi, poświadczającymi nieprawdę dokumentami. Dwie z pięciu osób przyznało się do popełnienia zarzucanego czynu. Wszystkie osoby składały wyjaśnienia; wobec wszystkich zastosowano środki zapobiegawcze w postaci dozoru policyjnego. Natomiast wobec trzech zastosowano poręczenia majątkowe – przekazał rzecznik Prokuratury Okręgowej Warszawa-Praga prok. Marcin Saduś.

Z kolei rzecznik Prokuratury Okręgowej w Gorzowie Wlkp. Roman Witkowski powiedział, że w ramach postępowania dot. SKOK Wołomin zarzuty usłyszało kolejnych 11 osób.

– 11 osobom przedstawiono zarzuty oszustwa na wielką skalę, zagrożone karą do 10 lat więzienia. Pełniły one rolę tzw. słupów; za niewielką korzyść majątkową, przy użyciu dostarczonych im fikcyjnych dokumentów, zaciągały na siebie kredyty w wysokości od 1 mln zł do 3 mln zł. Oczywiście wszystko było ukartowane; pieniądze te wracały do SKOK Wołomin na spłatę wcześniej zaciągniętych kredytów – powiedział Witowski.

Gorzowski prokurator wyjaśnił, że tak stworzona karuzela finansowa miała na celu ukrycie procederu wyłudzania pieniędzy z Kasy i wprowadzenie w błąd Komisji Nadzoru Finansowego co do kondycji finansowej SKOK Wołomin, w szczególności jeśli chodzi o zagrożenie depozytów jej klientów.

Dodał, że z pozostałymi osobami zatrzymanymi w tym tygodniu są wykonywane czynności procesowe.

Jak wyjaśniała PK, „zatrzymani (…) wprowadzali w błąd pracowników SKOK w Wołominie, wykazując, że posiadają zdolność kredytową. Pieniądze uzyskane z zawartych umów były następnie przekazywane innym osobom”. „W ten sposób wyłudzano pożyczki w kwotach od 920 tys. zł do blisko 4 mln zł” – wskazała Prokuratura Krajowa.

Prowadzone przez prokuratury w Warszawie i Gorzowie Wlkp. śledztwa obejmują wiele wątków, w tym dotyczący przedkładania od 2009 do 2014 r. w SKOK w Wołominie nierzetelnych poświadczających nieprawdę i podrobionych dokumentów, w celu uzyskania wielomilionowych pożyczek. Głównym pomysłodawcą i koordynatorem grupy przestępczej miał być Piotr P., do 2012 r. wiceprzewodniczący Rady Nadzorczej SKOK w Wołominie, ściśle współpracujący z byłymi członkami zarządu: prezesem Mariuszem G. i wiceprezesami Joanną P. i Mateuszem G.

Jak poinformowała PK, w ramach tych postępowań bada się co najmniej 1,5 tys. pożyczek i kredytów na ponad 2,5 mld zł. Prokuratorzy przedstawili zarzuty 1185 osobom, z których 91 zostało tymczasowo aresztowanych. Przeciwko 476 osobom skierowano akty oskarżenia do sądów, z czego 299 osób zostało już prawomocnie skazanych. Akta główne spraw liczą ponad 1550 tomów i ok. 3 tys. załączników w postaci teczek pożyczkowych.

Podczas śledztw dokonano wielu zabezpieczeń majątkowych, w tym na nieruchomościach na łączną kwotę ponad 307 mln zł, w postaci pieniędzy na około 11 mln zł, na mieniu ruchomym na około 7,25 mln zł oraz udziały w spółkach na ponad 24 mln zł, co stanowi w sumie 349 mln 250 tys. zł – wyliczyła PK.

/TVP Info/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!