Wiadomości

Papież Franciszek wysłał osobistego sekretarza Benedykta XVI na bezterminowy urlop

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

O sprawie informuje niemiecki katolicki tygodnik “Tagespost”. Według ustaleń, papież Franciszek wysłał osobistego sekretarza Benedykta XVI, arcybiskupa Georga Gaenswiena, na bezterminowy urlop. To prawdopodobnie pokłosie kontrowersji wokół książki kardynała Roberta Saraha o celibacie – podaje tygodnik.

Niemiecki tygodnik katolicki poinformował o bezterminowym urlopie dla Gaensweina na swojej stronie internetowej. Arcybiskup jest nie tylko bliskim współpracownikiem emerytowanego papieża Benedykta XVI, ale również prefektem Domu Papieskiego. Oficjalnie duchowny miał zostać zwolniony z obowiązków, by “mógł spędzać więcej czasu z Benedyktem”.

Eksperci i komentatorzy zauważają, że faktycznie abp Gaeswein jest od około dwóch tygodni nieobecny i nie bierze udziału w audiencjach papieża Franciszka.

Według “Tagespost”, niespodziewany ruch Franciszka to pokłosie burzy wokół książki “Z głębi naszych serc”, powstałej z inicjatywy pochodzącego z Gwinei kardynała Roberta Saraha. Benedykt XVI miał widnieć jako współautor publikacji wbrew woli swojej i swojego otoczenia. Książka ukazała się we Francji.

W swoim fragmencie ksiązki emerytowany papież dowodzi, że celibat kapłanów jest “niezbędny” i że “z codziennego odprawiania Eucharystii, które zakłada stałą służbę Bogu, zrodziła się spontanicznie niemożliwość związku małżeńskiego”. W jego ocenie nie jest możliwa “jednoczesna realizacja dwóch powołań” (kapłańskiego i małżeńskiego) i dlatego należy “zrezygnować ze wszystkich kompromisów”.

Zapowiedź książki wywołała burzę w Watykanie. Niektórzy komentatorzy uważają, że publikacja jest jawnym sprzeciwem wobec “linii” papieża Franciszka oraz październikowego synodu amazońskiego.

Georg Gaenswein zabrał głos ws. książki. Jak przekazał, Benedykt XVI nie zaaprobował faktu, że książka będzie miała dwóch autorów. Nie widział też i nie zatwierdził okładki.

Dlatego abp Ganswein – za wskazaniem papieża seniora – poprosił kard. Saraha, by wydawcy książki nie przedstawiali Josepha Ratzingera jako współautora i by jego imię nie pojawiało się pod wprowadzeniem i zakończeniem.

/dorzeczy.pl/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!