Wiadomości

Papież: Chcę pojechać na Ukrainę, ale czekam na odpowiedni moment

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Papież Franciszek przyznał, że czeka na “odpowiedni moment” swojej wizyty na Ukrainie. Ojciec Święty powiedział tak w sobotę w odpowiedzi na pytanie ukraińskiego dziecka podczas spotkania z grupą najmłodszych na Dziedzińcu św. Damazego Pałacu Apostolskiego. Hierarcha dodał także, że już wkrótce porozmawia z władzami ukraińskimi, aby sprawdzić, czy jest to w ogóle możliwe.

W Watykanie, po dwuletniej przerwie spowodowanej pandemią koronawirusa, powróciła inicjatywa “Dziedzińca dzieci”, w ramach której Ojciec Święty przyjmuje na specjalnej audiencji dzieci, znajdujące się w szczególnie trudnej sytuacji społecznej. W tym roku znalazły się wśród nich najmłodsi uchodźcy z ogarniętej wojną Ukrainy, którzy znaleźli schronienie w rzymskiej parafii św. Zofii, będącej centrum duszpasterstwa Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego.

Spotkanie odbyło się w ramach ósmej edycji “Dziedzińca pogan”, cyklu wydarzeń, których celem jest prowadzenie dialogu pomiędzy osobami wierzącymi i niewierzącymi, a także promowanie integracji, włączanie do życia społecznego oraz walka z dyskryminacją i uprzedzeniami. Projekt ten stanowi część działalności Papieskiej Rady do spraw Kultury.

Inicjatywa nie jest tylko jednorazowym wydarzeniem, ale pedagogiczną i edukacyjną podróżą, która będzie kontynuowana przez cały rok, dzięki działaniom przygotowawczym oraz różnym spotkaniom – zapowiadają organizatorzy “Dziedzińca pogan”, cytowani w sobotnim komunikacie przez Katolicką Agencję Informacyjną (KAI).

W swoim oświadczeniu Franciszek napisał: “Kulturę spotkania buduje się poprzez dążenie do harmonii w różnorodności, co wymaga akceptacji, otwartości i kreatywności. Korzeniem tego stylu życia jest Ewangelia. Dlatego nie ustawajcie w przyzywaniu Ducha Świętego, Twórcy harmonii”.

“Módlmy się razem za sieroty i dzieci, które muszą uciekać przed wojną, które cierpią z powodu głodu, braku opieki, wykorzystywania i przemocy na całym świecie. Módlmy się za tych, którym odmawia się prawa do narodzin. Chrońmy dzieci” – dodał.

/KAI/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!