Wiadomości

Państwowa agencja zajmuje się ściąganiem do Polski imigrantów z Azji

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

– Biorąc pod uwagę, że Niemcy i inne kraje europejskie mają otworzyć się na Ukraińców, polskie firmy rekrutacyjne oraz polski przemysł i sektor prywatny chciały znaleźć pracowników w innych krajach – powiedział ekspert z ZBH Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu (PAIH) w mieście Ho Chi Minh Krzysztof Hajłasz. Dodał, że firmy interesują się pracownikami m.in. z Indii, Filipin i Wietnamu.

– Wietnam wydaje się najbardziej prawdopodobny, przynajmniej sądząc po reakcji firm, które do nas przyjechały – zaznaczył Hajłasz. Jak wyjaśnił, wynika to dobrej renomy, jaką cieszą się w Polsce pracownicy z Wietnamu, jak również z niskich kosztów pracy w tym kraju.

Wizyty delegacji polskich firm w Wietnamie, współorganizowane przez ZBH w ciągu ostatnich kilku miesięcy, przyniosły już pierwsze uzgodnienia.

– Na razie to paręset pracowników, którzy rozpoczną pracę w Polsce w bieżącym roku – powiedział Hajłasz, dodając, że chodzi o robotników niewykwalifikowanych, zatrudnianych w montowniach i budownictwie.

Według eksperta z ZBH dalszy rozwój sytuacji będzie zależał od tego, jak na ewentualne zmiany przepisów w państwach zachodnich zareagują pracujący w Polsce obcokrajowcy.

– Jeżeli wielu z nich wyjedzie, polskie firmy będą szukały pracowników w innych krajach, w tym w Wietnamie – ocenił.

/Polskie Radio 24/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!