Wiadomości

Gwałtowne starcia banderowców z policją w Kijowie i Czerkasach

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Trzech funkcjonariuszy zostało rannych w sobotę w wyniku starć podczas protestu organizacji nacjonalistycznych w Kijowie. Później doszło do zamieszek w Czerkasach, na południe od Kijowa, gdzie rannych zostało 22 policjantów.

– Radykalni aktywiści „Korpusu Narodowego”, którzy doprowadzili do starć na wiecu prezydenta Petra Poroszenki w Czerkasach, zostaną pociągnięci do odpowiedzialności – zapowiedział minister spraw wewnętrznych Ukrainy Arsen Awakow.

W Kijowie do starć doszło pod budynkiem prezydenckiej administracji. Kilkuset demonstrujących zebrało się, aby zaapelować o pociągnięcie do odpowiedzialności osób zamieszanych w aferę w koncernie zbrojeniowym Ukroboronprom.

Według mediów do należących do koncernu Ukroboronprom przedsiębiorstw dostarczano części zamienne do sprzętu wojskowego, pochodzące m.in. z Rosji, które sprzedawano po zawyżonych cenach.

W machinacjach miał uczestniczyć zastępca sekretarza Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony Ihor Hładkowski i jego syn. Hładkowski, który w przeszłości był partnerem biznesowym prezydenta Petra Poroszenki, dekretem prezydenta został zwolniony ze stanowiska.

Interfax-Ukraina podaje, że w sobotniej akcji w Kijowie wzięli udział aktywiści m.in. nacjonalistycznej partii Korpus Narodowy. W oświadczeniu policji wskazano, że uczestnicy akcji próbowali przerwać kordon policyjny i odpalali petardy. Policja użyła wobec nich gazu łzawiącego.

Rannych zostało dwóch policjantów i członek Gwardii Narodowej. Jeden policjant został przetransportowany do szpitala z chemicznymi poparzeniami oczu.

Później aktywiści „Korpusu Narodowego” wszczęli burdy w Czerkasach, próbując przedrzeć się do występującego na wiecu prezydenta Petra Poroszenki. Doszło do gwałtownych starć. Protestujący próbowali przerwać policyjny kordon, obrzucając funkcjonariuszy petardami. Policja użyła gazu łzawiącego.

/unian.ua, ria,ru, interia.pl/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!