Europa Wiadomości

Panamskie władze odebrały banderę prywatnemu statkowi Aquarius 2, który pomagał w przedostawaniu się imigrantów do Europy

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!
Jak podaje portal rp.pl Panama poinformowała, że wycofała rejestrację jedynej prywatnej łodzi, ratującej migrantów na Morzu Śródziemnym. Na ten krok wobec “Aquariusa 2” zdecydowano się po skardze Włochów.

Władze morskie w Panamie poinformowały w oświadczeniu, że według Włoch kapitan statku “Aquarius 2” przeciwstawił się poleceniom, nakazującym odstawienie wyciągniętych morza migrantów do Libii. Zostali oni podjęci z wody z łodzi wysłanych przez libijskich przemytników.

Organizacje SOS Mediterranee oraz Lekarze Bez Granic, grupy humanitarne odpowiadający za “Aquariusa 2”, twierdzą, że Libia nie spełnia międzynarodowych standardów dotyczących bezpieczeństwa, w związku z czym odstawienie tam migrantów nie jest dobrym rozwiązaniem. W niedzielę organizacje poprosiły europejskie rządy o wpłynięcie na stanowisko Panamy, zaznaczając, że deklaracje Włoch są bezpodstawne. Zwróciły się też z prośbą o wydanie nowej bandery, by “Aquarius 2” mógł dalej działać.

Wcześniej minister spraw wewnętrznych Matteo Salvini zapowiedział, że nie dopuści do włoskich przystani prywatnych łodzi ratowniczych z Morza Śródziemnego.

“Aquarius 2” w ostatnich dniach podjął z wody 58 migrantów. Statek jeszcze do niedawna pływał pod banderą Gibraltaru. 6 sierpnia administracja Gibraltaru poinformowała, że cofnęła banderę, ponieważ łódź zarejestrowana była jako statek badawczy, a w istocie zajmowała się zupełnie czymś innym. 27 sierpnia, gdy “Aquarius” zawinął do Marsylii, operator poinformował, że złożył wniosek o rejestrację statku w Panamie.

Czy myślicie, że tym razem zwolennicy  nielegalnej imigracji odpuszczą? Czekamy na wasze komentarze.

Źródło: rp.pl

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!