Wiadomości

Panama w roli „handlowego ramienia” Chin oraz bramą do Ameryki Łacińskiej

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Panama jest pierwszym krajem Ameryki Łacińskiej, który podpisał się pod wielką inicjatywą inwestycyjną Pekinu „Belt and Road”. Chiny są szczególnie zainteresowane Panamą ze względu na jej położenie pomiędzy Pacyfikiem i Atlantykiem.

W poniedziałek prezydent Chin Xi Jinping odwiedził Panamę, gdzie podpisał szereg umów o współpracy, poszerzających wpływy Chin w Ameryce Środkowej.

Dopiero co w roku ubiegłym Chiny nawiązały stosunki dyplomatyczne z tym krajem i oto teraz Panama stała się pierwszym krajem Ameryki Łacińskiej, który podpisał się pod ogromną inicjatywą inwestycyjną Pekinu „Belt and Road”.

Prezydent Xi i jego panamanski odpowiednik Juan Carlos Varela podpisali 19 umów, w tym traktat ekstradycyjny, porozumienie, w którym Chiny zapewnią nieokreśloną kwotę bezzwrotnej pomocy na realizację różnego rodzaju projektów, protokoły ustaleń w sprawach handlowych, turystycznych i edukacyjnych oraz szereg innych dotyczących handlu, przedsięwzięć infrastrukturalnych i bankowości.

Varela, dziękując prezydentowi Chin, stwierdził, że w ten sposób Panama stała się „handlowym ramieniem” jego kraju oraz bramą do Ameryki Łacińskiej.

Dla Chin Panama jest ważnym partnerem z uwagi na na strategiczne położenie i zlokalizowany tam kanał. Jest też atrakcyjna ze względu na stabilność polityczną, wysoki wzrost gospodarczy i powiązania finansowe. Pekin ma nadzieję wykorzystać Panamę jako centrum logistyczne, aby pomóc rozwinąć handel w Ameryce Łacińskiej i na Karaibach.

/dw.com/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!