Świat Wiadomości

Oszustwo na kozę?

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Na profilu Tatrzańskiego Parku Narodowego na Słowacji (Tatranský národný park) pojawiło się osobliwe zdjęcie.

Na czym polega lewicowe oszustwo na kozę? Sprawę wyjaśnia zdjęcie, podpisane w sposób następujący:

Do Jednego z najtragiczniejszych 🎆 Sylwestrowych przypadków TANAPu doszło 31. 1️⃣9️⃣7️⃣1️⃣ grudnia w Tatrach Zachodnich. Noworoczne święto w Žiarskej doline spowodowało upadek całego stada kóz do wąwozu, podczas próby ucieczki przed hałasem i światłem  pirotechniki. W pobliżu Barancé znaleziono martwych 14 osobników.

Dołącz do 🤫 cichego Sylwestra, abyśmy wspólnie zapobiegli podobnym nieszczęśliwym zdarzeniam. Pamiętajmy o tym:
❄️U zwierzęcia chronionego, takiego jak kozica Tatrzańska, nadmierny hałas w postaci wybuchów może powodować jego niekontrolowane zachowanie.
❄️Całe stada często uciekają i dostają się w ❌ krytyczną sytuację, np. w głęboki śnieg, gdzie ich pobyt wzmacnia, czy też w odsłonięte koryta, gdzie grozi im upadek lub zejście lawiny.
❄️ Wysiłek w sezonie zimowym zmniejsza zdolność kozic, ale także innych gatunków mieszkających w Tatrzańskim Parku Narodowym do stawienia czoła niekorzystnym warunkom.
📸 Martwe kozice po tragedii pod Barancem w 1971 r. (Archiwum Raportu TANAP)”
Poszukaliśmy oryginalnego zdjęcia, i okazuje się, że widnieje pod nim zupełnie inny opis okoliczności śmierci kozic, niż opisał to ktoś, prowadzący profil.
Co ciekawsze, wygląda na to, że osoba ta miała dostęp do zdjęcia z oryginalnym podpisem.
Podpis w języku polskim: Kozice zabite poprzez wpadnięcie do lodowej szczeliny, spłoszone przez turystów, którzy wchodzili nocą na Baraniec (1 stycznia 1971)
A więc, nie ma tu mowy ani o strzelaniu fajerwerkami z doliny, ani o strzelaniu nimi w ogóle,  mowa jest jedynie o  nocnym wejściu na Baraniec (Wysokość n.p.m.: 2 185 m).
Wygląda na to, że dokładnie taki sam podpis widnieje w zbiorach archiwalnych  słowackiego TPN, dlaczego ktoś go więc usunął ze zdjęcia zaprezentowanego na profilu?
Również czytamy o przypadku z roku 1971 i również jedynie w kontekście nocnego wejścia turystów na szczyt.
Wpis ten został, jak się zdaje, bezrefleksyjnie (oficjalne profile parków narodowych budzą jednak zaufanie) podchwycony  i powielony przez wiele rodzimych profili facebookowych:
Czy mamy tu do czynienia z celową manipulacją?
Warto, aby władze TPN ustosunkowały się do tej kwestii. Wysłaliśmy w tej sprawie zapytanie do Tatranský národný park, jak tylko otrzymamy odpowiedź, opublikujemy ją tutaj. 

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!