Felietony

Orliki krzykliwe są już w drodze do Afryki; odloty potrwają kilka dni

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Występujące w polskich Karpatach orliki krzykliwe rozpoczęły odloty do Afryki. „Potrwają kilka dni. Zimę spędzą na sawannach we wschodniej, centralnej i południowej Afryce„ – powiedział w środę PAP dr Marian Stój z Komitetu Ochrony Orłów.

Ornitolog przypomniał, że w polskiej części Karpat gniazduje blisko 450 par tych ptaków. „W Polsce jest przeszło 2,5 tys. par orlików krzykliwych. Można je spotkać głównie w północno-wschodniej i południowo-wschodniej części kraju„ – dodał dr Stój.

Natomiast najwyższe ich zagęszczenie w Europie występuje Beskidzie Niskim. Na 100 km kw. bytuje tam nawet kilkanaście par lęgowych.

W południowo-wschodniej Polsce oprócz Beskidu Niskiego występują również w Bieszczadach, Górach Sanocko-Turczańskich oraz na pogórzach: Przemyskim, Dynowskim, Bukowskim i Jasielskim.

Orliki krzykliwe oprócz naszego kraju można spotkać także m.in. na Białorusi, Łotwie, Litwie, Estonii, Ukrainie, Rumunii i Słowacji.

Przyrodnik zwrócił uwagę, na ich wyjątkową punktualność podczas migracji. “Odloty orlików zawsze rozpoczynają się w połowie września i trwają kilka dni. Podobnie jest z powrotami; pierwsze osobniki pojawiają się zazwyczaj na początku kwietnia” – powiedział.

Zdaniem ornitologia w tym roku lęgi orlików były “średnio udane”; 55 proc. zakończyło się sukcesem. „Nieco słabiej niż w poprzednim roku lęgi wypadły m.in. w Magurskim Parku Narodowym, w którego godle znajduje się właśnie orlik krzykliwy. Sukces lęgowy wyniósł tam 52 proc.„ – mówił dr Stój.

Nie wszystkie orliki wiosną powróciły z zimowiska; część gniazd było pustych.

Orlik krzykliwy ma ok. 65 cm długości, a rozpiętość jego skrzydeł dochodzi do 175 cm. Żywi się przede wszystkim gryzoniami, płazami, gadami i większymi owadami. Gniazda zakłada głównie na jodłach, mniej więcej w połowie wysokości drzewa.

Nauka w Polsce – PAP
Autor: Alfred Kyc
fot. Karolina Myroniuk

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!