Wiadomości

Organizowali fikcyjne małżeństwa – zostali aresztowani

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Funkcjonariusze z Placówki SG w Tuplicach zebrali i zabezpieczyli materiał dowodowy, który doprowadził do zatrzymania podejrzanych o legalizowanie pobytu cudzoziemcom. Ponadto skierowania do sądu wniosek o ich ukaranie.

W ramach śledztwa prowadzonego przez funkcjonariuszy z Placówki SG w Tuplicach, pod nadzorem Prokuratury Rejonowej w Żarach, ustalono, że 30-letnia Polka i 39-letni obywatel Indii przez organizowanie fikcyjnych małżeństw umożliwiali i ułatwiali cudzoziemcom pobyt na terytorium Polski. 

Kobieta wyszukiwała na portalach społecznościowych dziewczyny, które za poślubienie cudzoziemca miały otrzymać kwotę od 6 do 12 tys. zł. Obywatel Indii z kolei poszukiwał cudzoziemców, którzy chcieli zalegalizować swój pobyt w Polsce lub innych krajach Europy Zachodniej. Za legalizację pobytu cudzoziemcy płacili od 7 do 10 tys. euro. Śluby zawierane były w różnych krajach między innymi w Indiach, w Polsce, w Wielkiej Brytanii oraz w Holandii. 

Śledczy ustalili, że co najmniej 10 kobiet zawarło fikcyjne małżeństwo. Kobieta i mężczyzna zakładali również fikcyjne firmy w celu uzyskiwania zezwoleń na pracę i na tej podstawie cudzoziemcy wyłudzali wizy i przyjeżdżali do naszego kraju. Poza ułatwianiem nielegalnego pobytu w Polsce oskarżeni odpowiedzą także za fałszowanie dokumentów, głównie aktów małżeństwa. Oskarżonym grozi kara pozbawienia wolności od 3 miesięcy do 5 lat.

/strazgraniczna.pl/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!