Wiadomości

Organizacja Współpracy Islamskiej: Islamofobia „współczesną formą rasizmu”

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Organizacja Współpracy Islamskiej (OWI) wyraziła zaniepokojeniem rosnącą na świecie islamofobią . W wydanym oświadczeniu potępiła wszelkie działania popierające przedłużanie okupacji terytoriów palestyńskich, w tym decyzję USA o uznaniu Jerozolimy za stolicę Izraela.

OWI, która obradowała w Mekce, podkreśliła, że sprzeciwia się wszystkim podjętym przez Izrael nielegalnym działaniom, których celem jest zmiana faktów na okupowanych terytoriach palestyńskich, w tym w Jerozolimie, i podważaniu rozwiązania kryzysu poprzez utworzenie dwóch państw.

Organizacja zaapelowała do krajów członkowskich o podjęcie „właściwych kroków” wobec państw, które przenoszą swe ambasady do Jerozolimy.

W oświadczeniu wydanym na zakończenie obrad OWI odmówiła również zaakceptowania jakiejkolwiek propozycji pokojowego rozwiązania, które nie byłoby zgodne z prawnie uzasadnionymi, niezbywalnymi prawami Palestyńczyków.

Podkreślono także z zaniepokojeniem rosnącą na świecie islamofobię. Określono ją „jako współczesną formę rasizmu i dyskryminacji religijnej nadal rosnącą w wielu częściach świata, o czym świadczy wzrost liczby przypadków nietolerancji religijnej, negatywnych stereotypów oraz nienawiści i przemocy wobec muzułmanów”.

Organizacja Współpracy Islamskiej zaapelowała do USA, aby wycofały Sudan ze swej listy państw sponsorujących terroryzm.

OWI jest międzynarodową organizacją polityczno-religijną, która ma stałego przedstawiciela przy ONZ. Należą do niej m.in. Pakistan, Arabia Saudyjska, Iran, Irak, Jordania, Maroko, Sudan, Tunezja, Kazachstan i Turcja.

/TVP Info/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!