Europa Wiadomości

Węgierski rząd ma zamiar wspierać “ekspansję węgierskiej kultury na Zakarpaciu”

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Jak możemy przeczytać na portalu kresy.pl rząd Węgier przeznaczy 2,5 miliarda forintów (ponad 7,5 miliona euro) na szeroko zakrojony program wsparcia kultury węgierskiej na Zakarpaciu, obecnie położonym w granicach państwa ukraińskiego. W szczególności dotyczy to renowacji budynków stanowiących spuściznę kulturową a także programów teatralnych i muzycznych na najwyższym poziomie. – podał w czwartek ukraiński portal z Zakarpacia Mukachevo.net.

Na konferencji prasowej w Budapeszcie István Greza, węgierski minister odpowiedzialny za rozwój współpracy między regionem Szabolcs-Szatmár-Bereg i obwodem zakarpackim, nazwał program „ekspansją kultury węgierskiej”. Zgodnie z jego słowami Węgry mają zamiar przeprowadzać na Zakarpaciu „wielkie imprezy i wystawy tylko na najwyższym artystycznym poziomie”.

Pierwszym etapem tego programu jest rekonstrukcja Węgierskiego Teatru Narodowego w Berehowie (węg. Beregszász), gdzie już jesienią tego roku znajdzie siedzibę centrum kultury im. Sári Fedák. Później, według Istvána Grezy, rozpocznie się wspieranie węgierskich instytucji kulturalnych na całym Zakarpaciu.

Program będzie kosztował 2,5 miliarda forintów. Ma to umożliwić zakończenie prac remontowych w budynkach kulturalnych w miejscowościach Szałanky (węg. Salánk) i Pyjterfołwo (węg. Tiszapéterfalva). W tym roku zaplanowano także kilka imprez, ale główna część programu rozpocznie się w 2020 r. i potrwa dwa lata.

Według Grezy inne narody zamieszkujące Zakarpacie także mogą pokazać Węgrom, jak bogata jest ich kultura. Z jego słów wynika, że węgierski rząd jest gotów wpierać nie tylko zakarpackich Węgrów, lecz także przedstawicieli pozostałych narodów z tego regionu. Minister dodawał, że jeśli model zastosowany na Zakarpaciu sprawdzi się, zostanie rozszerzony na inne węgierskie społeczności poza granicami Węgier.

Co o tym myślicie?

Źródło: kresy.pl

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!