Wiadomości

Viktor Orban: Nasze drogi z EPL praktycznie się rozeszły

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

– Długo rozmawiałem przez telefon w ostatnich dniach z nowym przewodniczącym CDU (Arminem Laschetem). Prawdopodobnie będą jeszcze konsultacje, ale na razie muszę powiedzieć, że nasze drogi praktycznie się rozeszły – oświadczył Orban w Radiu Kossuth, pytany o przyszłość Fideszu w EPL, gdzie niemiecka CDU jest największą partią.

Nawiązując do swych czwartkowych słów o konieczności budowy demokratycznej prawicy europejskiej bez EPL powiedział: „Rozmawialiśmy z Polakami, rozmawiałem z wielkim przyjacielem Węgier (szefem włoskiej Ligi) Matteo Salvinim, z przewodniczącą innej włoskiej partii prawicowej (Bracia Włosi) panią (Giorgią) Meloni. Pracujemy”.

– Wszyscy czujemy, że nasz głos w najważniejszych kwestiach naszych czasów – żeby nie przybywali migranci, nie było wielokulturowości, były szanowane tradycje chrześcijańskie, że istnieje suwerenność narodowa, że narody należą nie do przeszłości, tylko do przyszłości – jest słaby w Europie – ocenił węgierski premier.

– Możemy iść własną drogą, nie trzeba się śpieszyć. Trzeba przyspieszyć rozmowy. Rzecz w tym, żeby tacy ludzie jak my – którzy chcą chronić rodziny, ojczyznę, którzy zamiast w europejskie imperium wierzą we współpracę narodów – mieli w Europie swój polityczny dom – oznajmił.

Orban dodał, że jego zdaniem taki kierunek polityczny będzie w Europie liczącą się siłą.

/TVP Info/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!