Wiadomości

“Opolski Szlak Powstań Śląskich” – pod takim hasłem otwarto dziś wystawę w urzędzie wojewódzkim

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

„Opolski Szlak Powstań Śląskich” – pod takim hasłem otwarto dziś (17.12) wystawę w urzędzie wojewódzkim. Na 24 planszach zobaczymy 22 miejsca na Opolszczyźnie związane z historią z lat 1919-1921 i walk o przyłączenie Śląska do Polski.

– Chcieliśmy zakończyć rok obchodzenia Powstań Śląskich mocnym akcentem, ale myśleliśmy, żeby zrobić to w trochę inny sposób – mówi Grzegorz Flerianowicz, prezes Stowarzyszenia “Biało-czerwone Opole”. – Połączyć dwa aspekty, historyczny z turystycznym. Wystawa poza czystą wiedzą merytoryczną dostarcza także szlaku turystycznego, który można samodzielnie przejść, przejechać rowerem, samochodem i te wszystkie miejsca zobaczyć.

Prace nad zgromadzeniem materiału trwały ponad 2 miesiące. Organizatorzy wystawy chcą budować tożsamość mieszkańców Opolszczyzny w oparciu o tradycje powstańczych zrywów.

– My odpowiadamy za opracowanie techniczne i finansowe. Nasi sympatycy też są osobami, które są powiązane z lokalnym patriotyzmem, więc staraliśmy się w miarę możliwości dostarczyć i wiedzy i materiału niezbędnych do stworzenia tej wystawy – mówi Albert Ogiolda, członek stowarzyszenia sympatyków Odry Opole “Jedna Odra”.

Wystawę można zobaczyć w urzędzie do piątku (20.12), potem będzie ona dostępna w ośrodku “Kibice Razem” w Opolu.

/Radio Opole/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!