Wiadomości

36 mieszkańców Lesbos zostało aresztowanych za postawienie krzyża w miejsce uprzednio zwalonego

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Na greckiej wyspie Lesbos policja aresztowała 35 Greków i jednego Albańczyka za wzniesienie ogromnego metalowego krzyża, który został postawiony w miejsce krzyża zburzonego na żądanie greckich lewaków, wspierających „wielokulturowość”.

Wielki pomnik, mający formę krzyża, symbolu chrześcijaństwa, znajdujący się na tej greckiej wyspie, został zwalony. Stało się tak w następstwie żądań organizacji, która – jak sama o sobie mówi – promuje wielokulturowość i zgodne współistnienie ludzi różnych kultur i religii. Organizacja argumentowała, że krzyż może być postrzegany jako obraźliwy dla imigrantów, z których przytłaczająca większość to muzułmanie.

Krzyż ten został wzniesiony na klifach Apellii, u podnóża zamku Mytilene, w hołdzie ludziom, którzy zginęli na morzu. Według lokalnej grupy koegzystencji krzyż jednak miał charakter obraźliwy, ponieważ wielu z tych, którzy utonęli w rejonie wyspy, nie było chrześcijanami. W rezultacie krzyż został zwalony, o czym pisaliśmy jesienią 2018 roku:

Wielki krzyż, znajdujący się na greckiej wyspie, został zwalony, bowiem może być „obraźliwy dla muzułmańskich imigrantów”

Wielu mieszkańców domagało się odbudowy krzyża. Tego rodzaju żądania płynęły zwłaszcza ze strony prawicowej partii „Wolnych Obywateli”, która w zeszłym miesiącu wydała oświadczenia, w którym mowa była, iż „masa syryjska, niszcząca siłę naszego kraju, osiągnęła swój podstawowy cel: całkowite zniszczenie i wymazanie każdego greckiego i chrześcijańskiego elementu naszej greckiej kultury prawosławnej”.

W końcu mieszkańcy postanowili wziąć sprawy w swoje ręce i odbudowali krzyż. Wkrótce zostali jednak aresztowani pod zarzutem samowolnego zadysponowania mieniem publicznym i wzniesienia nielegalnej konstrukcji.

W jednym z krótkich wideoklipów jeden z aresztowanych mieszkańców powiedział: „Wygląda na to, że przeszkadzamy wielu ludziom. Oskarżenia, za które nas aresztowano, są śmieszne. A jeśli zedrą go (krzyż), podniesiemy go ponownie. Muszą zrozumieć, że to jest nasza ziemia, to jest nasza religia i to jest nasz symbol.”

/Voice of Europe/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!