Świat Wiadomości

Odnotowano nowy światowy rekord wysokiej temperatury wynoszący 80 stopni

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Jak donosi portal swiatoze.pl informacja o rekordzie pojawiła się w maju w Biuletynie Amerykańskiego Towarzystwa Meteorologicznego. Przez ostatnie 18 lat naukowcy z Uniwersytetu Kalifornijskiego analizowali temperatury naziemne, inne niż atmosferyczne. Temperatury były mierzone za pomocą satelity MODIS wystrzelonej przez NASA. MODIS analizuje wiele parametrów, w tym ciepło emitowane przez grunt. Co mówią wyniki?

Kalifornijska Dolina Śmierci została zdetronizowana (pozostaje rekordzistką tylko pod względem temperatury powietrza z wynikiem 56,7°C! Amerykańscy naukowcy ujawnili, że ​​najwyższą temperaturę gruntów na świecie zarejestrowano na pustyni Lout w Iranie i na pustyni Sonora na granicy Stanów Zjednoczonych i Meksyku. Było to 80,8°C.

To temperatura, która zagraża życiu zamieszkujących tam zwierząt – myszy, jaszczurek, węży czy lisów. Naukowcy informują, że widziane są głównie w nocy.

Serwis dobrapogoda24.pl informuje, że ekstremalne temperatury w najbliższym czasie mogą zostać odnotowane na całym świecie. Od północnej Afryki przez Bliski Wschód po Indie oraz na południowym zachodzie USA aż po Meksyk. Upał z temperaturą 30-38°C, a nawet miejscami przekraczający 40°C przewidywany jest w czerwcu również w Europie.

Prognoza długoterminowa na najbliższe 10 dni wskazuje, że temperatura osiągająca maksymalnie 20-50°C, w tym czasie będzie możliwa na przeważającym obszarze naszej planety. […] Po chłodnej wiośnie, w Polsce najchłodniejszej od 1997 roku, również w Europie w kolejnych dniach czerwca, będzie coraz cieplej. Fala upałów z Hiszpanii i Francji przesunie się przez Niemcy do Polski, gdzie zanotujemy maksymalnie około 30-37°C – czytamy w serwisie.

Na południu Europy (od Włoch po Grecję) temperatury mogą przekroczyć 40°C. Europejski rekord temperatury wynosi 48°C i został odnotowany w Atenach.

Niestety w obliczu zmian klimatycznych i szybkiego nagrzewania się ziemi, możemy się spodziewać dalszych wzrostów temperatur.

Co wy na to?

Źródło: swiatoze.pl

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!