Wiadomości

Odnaleziono Szczątki zestrzelonego podczas II wojny światowej amerykańskiego bombowca

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Szczątki zestrzelonego podczas II wojny światowej amerykańskiego bombowca odkryto w Dunaju dzięki niskiemu stanowi wody w tej rzece – poinformowała Zsuzsa Csepka z Muzeum Lotnictwa w Szolnoku, 100 km na wschód od Budapesztu.

Informacja o widocznych w Dunaju pozostałościach samolotu dotarła do Instytutu i Muzeum Historii Wojskowości oraz do Węgierskiego Towarzystwa Badania Wraków. Okazało się, że w korycie rzeki leży czterometrowy dźwigar skrzydła maszyny wraz z elementem mocującym silnika.

Eksperci wydobyli znalezione części, które oczyszczono i przekazano Muzeum Lotnictwa w Szolnoku. Znalezisko można już obejrzeć – powiedziała Csepka.

Z dokumentów wynika, że 30 lipca 1944 r. 485. grupa bombowa 15. Armii Powietrznej Stanów Zjednoczonych atakowała Naddunajską Fabrykę Samolotów, gdzie produkowano messerschmitty. Węgry były już wówczas okupowane przez wojska niemieckie.

Węgry weszły wprawdzie do II wojny światowej jako sojusznik Niemiec, ale w 1944 r. regent Miklos Horthy podjął próbę negocjacji z aliantami, na co Adolf Hitler odpowiedział w marcu zajęciem kraju.

Samolot B-24G pilotowany przez porucznika Franka Wodzinskiego został w trakcie lipcowego ataku zestrzelony przez obronę przeciwlotniczą. Bombowiec spadł pionowo do Dunaju, wbijając się w koryto rzeki. Przeżył tylko jeden członek załogi.

/TVP Info/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!