Felietony

Odnaleziono pozostałość obozu neandertalczyków sprzed 120 tys. lat

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Na wschodzie Hiszpanii archeolodzy natrafili na pozostałości obozowiska neandertalczyków. Według wstępnych szacunków dzisiejszą prowincję Alicante nasi wymarli krewni zamieszkiwali przed ponad 120 tysiącami lat.

Stanowisko archeologiczne, na którym natrafiono na ślady aktywności neandertalczyków, znajduje się w gminie Aspe na terenie parku przyrody Los Aljezares.

Było to obozowisko, które funkcjonowało na otwartej przestrzeni. Badania tego miejsca na terenie dzisiejszego w Los Ajezares trwają od lipca 2021 r. – poinformował zespół archeologów z Uniwersytetu w Walencji. W badaniach uczestniczyli też eksperci z uniwersytetów w Alicante i francuskim Montpellier, a także pracownicy Muzeum Archeologicznego w Bilbao.

Kierujący pracami prof. Aleix Eixea podkreśla znaczenie odkrycia. Jak mówi, większość badań dotyczących życia neandertalczyków opierało się dotąd głównie o znaleziska w jaskiniach.

Badacz podkreślił, że odkrycie to jest jednym z niewielu na terenie Półwyspu Iberyjskiego oraz jedynym we wspólnocie autonomicznej Walencji, w ramach których znaleziono dobrze datowane w czasie “materiały litologiczne, faunistyczne, archeologiczne i botaniczne” dotyczące neandertalczyków.

W obrębie stanowiska znaleziono m.in. narzędzia kamienne, takie jak groty do włóczni, a także kości zwierząt, np. jeleni i koni. Według autorów badania obecni tam kiedyś neandertalczycy mogli też używać narzędzi drewnianych (choć tak stare obiekty drewniane bezpośrednio nie zachowują się).

Według Eixei obóz pełnił ważną rolę na szlaku przemieszczania się neandertalczyków, żyjących pomiędzy wschodnim wybrzeżem Półwyspu Iberyjskiego a jego środkową częścią. Uważa on, że sieć takich obozowisk była rozległa i służyła m.in. wymianie doświadczeń dotyczących przygotowania narzędzi.

/Nauka w Polsce – PAP/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!