Wiadomości

Odlot Kuchcińskiego: Litwa należy do najważniejszych partnerów Polski

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Z perspektywy parlamentu Rzeczypospolitej Litwa należy do najważniejszych partnerów – powiedział będący z wizytą na Litwie marszałek Sejmu Marek Kuchciński. Podkreślił, że „w Unii Europejskiej mamy podobne punkty widzenia” na różne kwestie.

Marszałek Sejmu Marek Kuchciński przebywa na Litwie, gdzie bierze udział w uroczystościach z okazji 15. rocznicy przystąpienia tego kraju do UE. Po złożeniu kwiatów pod mauzoleum Matka i Serce Syna na cmentarzu Na Rossie marszałek spotkał się z przedstawicielami mediów.

– Rozmawialiśmy o dalszym ciągu współpracy polsko-litewskiej, ale dzisiaj szczególnie w kontekście (…) 15. rocznicy wejścia naszych państw do UE – powiedział i dodał, że jest to „wielkie wydarzenie, ważne dla obu naszych państw”.

– Mamy wspólne zdanie i wspólne nadzieje. Widzimy potrzebę wzmocnienia UE, ale także nie zamykamy się na inne państwa, myśląc o przyszłości – stwierdził.

– 29 lat temu, tutaj w Wilnie, ważyły się losy niepodległości Litwy. My obchodzimy 30. rocznicę 4 czerwca. Te wszystkie rocznice to znaki i symbole bieżących spraw – powiedział, oczywiście słowem nie wspominając o Polskim Kraju Narodowo-Terytorialnym, spacyfikowanym przez Litwę we wrześniu 1991 roku. Za to stwierdził, że „na to wszystko patrzymy (…) z perspektywy wielu wieków współpracy”.

Kuchciński dodał, że z „perspektywy sejmu RP Litwa”, obok Węgrów i Gruzinów, „należy do najważniejszych partnerów”. – W UE mamy podobne punkty widzenia na kwestie bezpieczeństwa, kwestie migracyjne, kwestie rozwoju wszystkich państw w UE – powiedział.

– Myślę, że można śmiało powtórzyć za naszymi przodkami zasadę, która tworzyła wielką Rzeczpospolitą Obojga Narodów, „równi z równymi, wolni z wolnymi”. To zasada, do której się bardzo często odwołujemy, myśląc o przyszłości – oznajmił.

W sobotę ulicami Wilna przeszedł wielki marsz Polaków, w którym wzięło udział ok. 10 tys. osób. Niestety, żaden z przedstawicieli polskich władz się na nim nie pojawił. Z polityków z Polski obecni tam jedynie byli europoseł Mirosław Piotrowski i poseł Robert Winnicki:

Biało-czerwone Wilno – imponująca manifestacja Polaków

/TVP Info/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!