Wiadomości

Odkryto przedmioty wykonane przez człowieka przed 60 tys. laty

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Liczne przedmioty wykonane przez ludzi żyjących przed 60 tysiącami lat odkryli archeolodzy w hiszpańskiej jaskini El Pendo, w Kantabrii, na północy kraju. Wśród znalezisk są m.in. narzędzia myśliwych.

Badanie pozwoliło dowieść, że grota zajmowana była przez ludzi już przed około 85 tysiącami lat.

Dotychczas archeolodzy ustalili, że człowiek mógł zamieszkiwać kantabryjską grotę w jeszcze późniejszym okresie – wyjaśnił uczestnik badań Eugenio Gomez. Sugerował, że ludzie mogli zamieszkiwać jaskinię już przed 85 tysiącami lat. Nie podał jednak żadnych argumentów na potwierdzenie tej tezy.

Tymczasem w trakcie badań, zakończonych pod koniec września, znaleziono kilkadziesiąt niewielkich narzędzi, służących mieszkańcom jaskini podczas polowań. Przedmioty datowane są na około 60 tys. lat. Wśrod nich są groty strzał i fragmenty harpunów.

W grocie El Pendo znaleziono też malowidła naskalne przedstawiające głównie zwierzęta, a także niewielkich rozmiarów figurki ze zwierzęcych kości. Zazwyczaj przedstawiają one zwierzęta.

Jak wyjaśnił Eugenio Gomez, wśród znalezionych narzędzi i ozdób (wykonanych najczęściej z kości oraz zębów hien), dominują przedmioty liczące około 60 tys. lat.

Odkrycie narzędzi jest efektem poszukiwań prowadzonych przez zespół archeologów z Uniwersytetu Kantabrii w jaskini El Pendo od 2008 r. Podzielone były one na cztery etapy. Badania są wspierane finansowo przez władze regionalnej wspólnoty autonomicznej.

Jaskinię El Pendo odkrył w 1878 r. hiszpański pasjonat archeologii Marcelino Sanz de Sautola – ten sam, który badał slynną z naskalnych malowideł Altamirę.

Wprawdzie w XX w. sukcesywnie odkrywano kolejne przedmioty świadczące o tym, że El Pendo była zamieszkała przez człowieka, ale dopiero w 1997 r. udało się dokonać pierwszego znaczącego odkrycia. Ekipa archeologów kierowana przez Ramona Montesa Barquina natrafiła wówczas na długi na 25 metrów panel z malowidłami naskalnymi.

/Nauka w Polsce – PAP/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!