Wiadomości

Oddziały LNA z południowo-zachodniej Libii przechodzą na stronę wspieranego przez Turcję Rządu Porozumienia Narodowego

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Ostatnie porażki wojsk feldmarszałka Chalify Haftara skłoniły dowódców oddziałów z południowo-zachodniej Libii do zmiany frontu. Dziś wypowiedziały mu posłuszeństwo najpierw oddziały z Aubari, zaś nieco później w ich ślady poszły także jednostki z Ghat.

Bojownicy z Aubari ogłosili zamiar odzyskania południa Libii „ze szponów milicji Haftara, który od lat sieje śmierć i zniszczenie”. W wydanym oświadczeniu bojownicy z Aubari zażądali od Rady Prezydenckiej wsparcia celem utworzenia sił bezpieczeństwa, które doprowadziłyby do odzyskania południa.

Kilkanaście minut później podobne oświadczenie wydali bojownicy z Ghat, miasta w południowo-zachodniej Libii, w oazie na Saharze, leżącego tuż przy granicy z Algierią, ok. 100 km na zachód od oazy Aubari.

Przypomnijmy, że przedwczoraj Rada Wojskowa Murzuku wraz z podległymi jej brygadami złożyła deklarację lojalności wobec wspieranego przez Turcję libijskiego Rządu Porozumienia Narodowego. Zarazem wezwała ona „synów południa walczących w szeregach milicji Haftara, aby powrócili na swoją ojcowiznę i nie kontynuowali walki z braćmi w niesprawiedliwej wojnie prowadzonej przez szaleńca u władzy”. Niedługo potem także władze miasta Sabha, leżącego w odległości ok. 100 km w kierunku północno-wschodnim od oazy Murzuk, złożyły deklarację lojalności wobec Rządu Porozumienia Narodowego (GNA).

Formacje wojskowe z południowo-zachodniej Libii deklarują lojalność wobec GNA

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!