Wiadomości

Oddziały Boko Haram zdobyły dwie bazy wojskowe na północy Nigerii

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Oddziały bojowe dżihadystycznej organizacji Boko Haram przeprowadziły udany atak na dwie bazy wojskowe na północy kraju. Zdołały przejąć międzynarodową bazę w mieście Baga, gdzie stacjonowały grupy z Nigerii, Nigru, Czadu i Kamerunu oraz bazę-port Mille 3.

Grupa islamistów, która zaatakowała bazę w Badze, wyparła stamtąd międzynarodowe siły wojskowe. Baza ta już po raz drugi wpadła w ręce islamistów. W styczniu 2015 r. żołnierze Boko Haram kontrowali z niej przez kilka miesięcy cały obszar wokół miasta Baga.

Łupem dżihadystów padła również położona 5 km od Bagi – nad jeziorem Czad – baza marynarki wojennej „Mille 3”. Jej załoga wycofała się i schroniła w lepiej wyposażonej bazie „Fish Dam”. Jest ona również zlokalizowana na brzegu Jeziora Czad.

Dżihadyści przejęli w obu bazach ciężarówki wojskowe, amunicję i wyrzutnie rakietowe, po czym wycofali się z nich. Po początkowych próbach zdobycia bazy „Fish Dam” bojowcy Boko Haram ostatecznie skierowali się na północ – podaje agencja AFP. Przypomina, że ataki na nigeryjskie bazy wojskowe uległy nasileniu w ostatnim okresie.

Ocenia się, że w atakach przeprowadzonych w listopadzie przez islamistów na północnym wschodzie Nigerii zginęło już kilkuset żołnierzy.

Tylko w listopadzie służby bezpieczeństwa mówiły o stu zabitych. Obecny bilans jest prawdopodobnie znacznie wyższy.

Mieszkańcy ponad milionowego miasta Maiduguri, stolicy stanu Borno w północno-wschodniej Nigerii, potwierdzali w rozmowach z korespondentem Agencji Reutera, że widzieli co najmniej sześć rządowych myśliwców operujących na tym obszarze.

Nigeria jest od 2009 r. targana terrorystyczną działalnością organizacji Boko Haram, która doprowadziła do śmierci ponad 27 tys. osób, a 1,8 mln ludzi zmusiła do opuszczenia miejsc zamieszkania.

/TVP Info/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!