Wiadomości

Odcięli głowę i ręce – akt oskarżenia ws. okrutnego morderstwa

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Zachodniopomorski Wydział Zamiejscowy Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Szczecinie skierował akt oskarżenia przeciwko 11 osobom zarzucając im łącznie popełnienie 41 przestępstw. Wśród oskarżonych jest trzech mężczyzn, którym prokurator zarzucił popełnienie zabójstwa ze szczególnym okrucieństwem. Śledztwo było prowadzone wspólnie z Centralnym Biurem Śledczym Policji.

Do zdarzenia doszło w okresie od 16 października 2010 roku do dnia 30 listopada 2010 roku na terenie Zabrza, Gliwic i obszarów leśnych na terenie województwa śląskiego. Z ustaleń postępowania wynika, że trzech oskarżonych pozbawiło wolności pokrzywdzonego, które łączyło się ze szczególnym udręczeniem. Przetrzymywali ofiarę w samochodzie, używali wobec niej paralizatora, uderzali pokrzywdzonego rękoma i obutymi nogami po całym ciele. Następnie skrępowali mu ręce zakładając metalowe kajdanki, zakleili usta taśmą samoprzylepną, a potem bili po całym ciele. Następnie założyli mu na głowę foliowy worek i zacisnęli taśmę samoprzylepną na szyi. Dokonali zabójstwa ofiary, pozbyli się odzieży pokrzywdzonego. Aby utrudnić identyfikację zwłok pozbawili ciało głowy i obu dłoni, które zabrali i zakopali w innym miejscu. Tułów zakopali we wcześniej przygotowanym dole o głębokości co najmniej 1,5 metra. Zabrali również biżuterię należącą do ofiary oraz jego samochód. Pomimo przeprowadzenia szeregu czynności nie ujawniono miejsca zakopania ciała pokrzywdzonego. Jednak zgormadzony na etapie śledztwa materiał dowodowy w postaci wyjaśnień oskarżonych, którzy szczegółowo opisali przebieg zbrodni, jak również przesłuchania świadków wskazują, że oskarżeni dopuścili się zarzucanej im aktem oskarżenia zbrodni.

Czyn zarzucany oskarżonym kwalifikowany z art. 148 §2 pkt 1 kk w zb. z art. 189 § 3 kk zagrożony jest karą dożywotniego pozbawienia wolności.

Ponadto prokurator Zachodniopomorskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Szczecinie zarzucił 11 oskarżonym udział w obrocie znacznymi ilościami środków odurzających, substancji psychotropowych w postaci marihuany, amfetaminy, haszyszu w ilości co najmniej 10 kg kwalifikowany z art. 56 ust. 3 ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii, dokonanie wewnątrzwspólnotowego nabycia znacznej ilości środków odurzających z terenu Holandii do Polski w ilości co najmniej 230 kg kwalifikowany z art. 55 ust. 3 ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii. Przestępstwa narkotykowe zarzucone oskarżonym zagrożone są karą do 15 lat pozbawienia wolności.

Trzy osoby zostały oskarżone o posiadanie broni i amunicji kwalifikowane z art. 263 § 2 kk. Dwóm kolejnym osobom prokurator zarzucił składanie fałszywych zeznań oraz utrudnienie postępowania karnego kwalifikowane z art. 233 § la w zb. z art. 239 § 1 kk. Jedną osobę oskarżono również o uprawę znacznej ilości marihuany kwalifikowane z art. 63 ust. 3 ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii w zb. z art. 53 ust. 2 ustawy z o przeciwdziałaniu narkomanii. Na mieniu oskarżonych prokurator dokonał zabezpieczeń majątkowych w wysokości blisko 300 tysięcy złotych.

Dział Prasowy
Prokuratura Krajowa

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!