Europa Gospodarka Wiadomości

Niemcy rezygnują z turbin wiatrowych na rzecz wydobycia węgla

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Jak donmosi portal energetyka24.com Niemcy zamierzają usunąć osiem turbin wiatrowych, aby… móc wydobywać węgiel brunatny. To nie żart, tylko realny plan spółki RWE dla kopalni odkrywkowej Garzweiler.

Węgiel ma być wydobywany w kopalni do 2030 roku. Osiem turbin wiatrowych musi ustąpić miejsca. Aktywiści są zbulwersowani, ale operator RWE chce to zrekompensować gdzie indziej.

Na terenie przyszłego obszaru górniczego przy kopalni odkrywkowej Garzweiler w Erkelenz znajduje się kilka turbin wiatrowych, które muszą zostać zlikwidowane, aby bezpieczenie można było na tym obszarze wydobywać węgiel brunatny. Większość z tych turbin została zbudowana w 2001 roku, więc i tak dożywa swych dni. „Prawdopodobnie zostaną zdemontowane w przyszłym roku” – powiedział rzecznik RWE. Turbiny wiatrowe nadal działają.

Jeden z ośmiu została zdemontowana w zeszłym tygodniu. „Kiedy turbiny wiatrowe zaczęły działać w 2001 roku, było już jasne, że kopalnie odkrywkowe pewnego dnia rozszerzą się na ten obszar” – powiedział rzecznik.

Turbiny wiatrowe znajdują się kilkaset metrów na zachód od osady Lützerath. Aktywiści klimatyczni od lat starają się o zachowanie tego miejsca. Chcą zapobiec rozbiórce domów z powodu wydobycia węgla.

Lokalna inicjatywa „Wszystkie wioski pozostają” skrytykowała plan demontażu turbin. „Trudno o większy absurd niż wyburzanie turbin wiatrowych w środku kryzysu klimatyczno-energetycznego w celu rozbudowy odkrywkowej kopalni węgla” – twierdzi organizacja.

Kierowane przez Zielonych ministerstwa gospodarki na szczeblu federalnym i stanowym uzgodniły z firmą energetyczną RWE, że wycofywanie węgla w nadreńskim obszarze górniczym zostanie przesunięte do 2030 r., a pięć wiosek pozostanie w kopalni odkrywkowej. Osada Lützerath, której pierwotni mieszkańcy przenieśli się i jest własnością RWE, ma zostać pogłębiona w celu produkcji energii.

Tymczasem RWE chce inwestować w projekty energii odnawialnej. „Do 2030 r. grupa chce wybudować co najmniej 500 dodatkowych megawatów na zasadzie regeneracyjnej w samym nadreńskim obszarze wydobycia węgla brunatnego” powiedział rzecznik spółki telewizji ZDF. W kopalni odkrywkowej Inden ma powstać park słoneczny z 26 500 modułami o łącznej mocy 14,4 megawatów. Planowane są lub zostaną uruchomione również kolejne turbiny wiatrowe.

Autor: Daniel Czyżewski

No proszę…

Źródło: energetyka24.com

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!