Wiadomości

Od dziś wznawiają działalność uzdrowiska

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Uzdrowiska wznawiają dziś swoją działalność. Jest to możliwe w pełnym rygorze sanitarnym. Warunkiem rozpoczęcia w nich leczenia będzie otrzymanie dwóch dawek szczepionki przeciw COVID-19 lub negatywny wynik testu na koronawirusa.

NFZ poinformował, że pacjenci, którzy oczekują na leczenie uzdrowiskowe, będą mogli je rozpocząć na podstawie skierowania potwierdzonego przez oddział wojewódzki Funduszu. O terminie rozpoczęcia leczenia zostaną powiadomieni listownie lub telefonicznie.

Rzecznik Ministerstwa Zdrowia, Wojciech Andrusiewicz, podkreślił, że test na COVID-19 będzie można wykonać nie wcześniej niż 4 dni przed terminem rozpoczęcia pobytu.

– Każda z osób, które otrzymały wskazanie z NFZ do odbycia takiego turnusu, jest zobowiązana do wykonania testu przed udaniem się do sanatorium. Nie może być on starszy niż czterodniowy. (…) Najpóźniejsze dopuszczalne testy, to testy z ostatniej doby. Jeżeli pacjent poinformuje, że wybiera się na takowy turnus, lekarz podstawowej opieki zdrowotnej czy lekarz rodzinny powinien zlecić taki test – wyjaśnił Wojciech Andrusiewicz.

Jeżeli pacjent został zaszczepiony, nie ma obowiązku wykonania testu w kierunku SARS-CoV-2. NFZ zapewnia, że pacjenci podczas leczenia uzdrowiskowego mogą czuć się bezpiecznie. Personel udzielający świadczeń w uzdrowisku został zaszczepiony, a obiekty uzdrowiskowe spełniają restrykcyjne normy sanitarne Głównego Inspektoratu Sanitarnego.

/Radio Maryja/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!