Wiadomości

Od dziś 19 Brygada Zmechanizowana im. gen. Franciszka Kleeberga ma swój sztandar

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Do formowania 19. Lubelskiej Brygady Zmechanizowanej, która otrzymała imię Generała Franciszka Kleeberga, przystąpiono w czerwcu 2019 roku. Jej dowódcą mianowany został płk Michał Rohde. W krótkim czasie utworzono sztab, który stacjonuje w Lublinie i który przejął w podporządkowanie stacjonujący w tym samym mieście Batalion Dowodzenia Wielonarodowej Brygady, który to aktualnie funkcjonuje jako 19 Batalion Dowodzenia.

19. Lubelska Brygada Zmechanizowana wchodzi w skład 18. Dywizji Zmechanizowanej im. gen. broni Tadeusza Buka, która powołana została do istnienia na mocy decyzji Ministra Obrony Narodowej Nr Z-65/Org./P1 oraz Nr Z-66/ZOiU-P1 z dnia 5 września 2018 roku. W okresie do września 2019 roku utworzone zostały sztab oraz 18. Batalion Dowodzenia, które stacjonują w Siedlcach.

Z dniem 1 października 2019 roku 19. Lubelska Brygada Zmechanizowana przejęła w podporządkowanie jednostki, które stacjonują w Chełmie i Zamościu, a które dotąd podporządkowane były 1 Warszawskiej Brygadzie Pancernej. Te jednostki to:

☑️ 1 Kołobrzeski Batalion Zmechanizowany w Chełmie
☑️ 3 Zamojski Batalion Zmechanizowany w Zamościu
☑️ Chełmski Dywizjon Artylerii Samobieżnej w Chełmie

1 Kołobrzeski Batalion Zmechanizowany otrzymał nazwę 19 Batalion Zmechanizowany, a Chełmski Dywizjon Artylerii Samobieżnej to dziś 19 Dywizjon Artylerii Samobieżnej. Jeszcze w roku 2019 przystąpiono do formowania w Lublinie 19 Dywizjonu Przeciwlotniczego, a 25 maja tego roku – 19 Batalionu Czołgów, który również formowany jest w Lublinie.

– W tym roku rozpoczęła się również budowa dywizjonu przeciwlotniczego w Lublinie, a w przyszłym roku na terenie tego samego garnizonu rozpoczynamy formowanie batalionu czołgów i batalionu logistycznego. Dzięki wykorzystanej infrastrukturze, istniejącej w Lublinie, formowanie brygady nie wiąże się z wielkimi nakładami finansowymi – powiedział w grudniu ubiegłego roku w rozmowie z „Nową Techniką Wojskową” gen. Gromadziński.

– W końcowym etapie tworzenia lubelskiej brygady w Chełmie zaplanowano utworzenie nowej kompanii saperów, a w miejscowości Zamość nowej kompanii rozpoznawczej. W okresie tym nastąpi także przejęcie od 21. Brygady Strzelców Podhalańskich batalionu czołgów z Żurawicy – dodał gen. Gromadziński.

– Oba bataliony czołgów z 19. Brygady zostaną wyposażone w wyremontowane i zmodyfikowane czołgi T-72, których dostawy mogą nastąpić dzięki realizacji umowy podpisanej w tym roku z zakładem „Bumar-Łabędy”. Natomiast oba bataliony zmechanizowane lubelskiej brygady, które uzbrojone są w wozy BWP-1, mają zostać przezbrojone docelowo w Borsuki. Co warto podkreślić, 19. Brygada ma stać się ich pierwszym użytkownikiem – podkreślił dowódca 18. Dywizji Zmechanizowanej.

17 sierpnia 2020 roku poinformowano, że do Lublina dotarły pierwsze czołgi dla tego 19 Batalionu Czołgów:

Od dziś Lubelska Brygada ma swój sztandar

„Dziś żołnierze Żelaznej Dywizji, a szczególnie 19 Lubelskiej Brygady Zmechanizowanej, są spadkobiercami tradycji Samodzielnej Grupy Operacyjnej „Polesie”, a ich sztandar jest znakiem męstwa, honoru i miłości Ojczyźnie” – powiedział podczas dzisiejszej uroczystości szef MON Mariusz Błaszczak.

Czytaj też:

Pięść pancerna Sił Zbrojnych RP

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!