Wiadomości

Od 1 października pojedziemy bez dowodu rejestracyjnego i polisy OC

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Długo zapowiadana zmiana przepisów wchodzi w życie już w najbliższy poniedziałek. Od 1 października podczas kontroli drogowej nie będziemy musieli okazać dowodu rejestracyjnego i polisy OC. Kontrolujący nas funkcjonariusz będzie zobowiązany do sprawdzenia dokumentów w Centralnej Ewidencji Pojazdów – pisze portal infosecurity24.pl.

Zniesienie obowiązku posiadania przy sobie dowodu rejestracyjnego i polisy OC to efekt przygotowanej przez Ministerstwo Cyfryzacji (MC) nowelizacji ustawy – Prawo o ruchu drogowym. – To zmiany, na które czeka wielu kierowców. Mam nadzieję, że dzięki nim nieco ułatwiamy im życie – mówi minister Marek Zagórski. – Właśnie o tym myśleliśmy przygotowując nowe przepisy – dodaje szef MC.

Jak podkreśla Ministerstwo Cyfryzacji, brak obowiązku posiadania przy sobie dowodu rejestracyjnego i polisy OC nie oznacza, że nie będziemy kontrolowani. Będziemy. Dane pojazdu i informacje o zawartej polisie gromadzone są w CEPiK-u (Centralna Ewidencja Pojazdów i Kierowców). Podczas kontroli uprawnione służby (np. Policja, straż miejska, czy Inspekcja Transportu Drogowego) sprawdzą dane w jednej z baz CEPiK – Centralnej Ewidencji Pojazdów.

Co więcej, to że nie musimy mieć dokumentów w trakcie kontroli drogowej, nie oznacza że w innych sytuacjach nie będą nam one potrzebne. Dowód rejestracyjny nadal pozostaje obowiązującym dokumentem niezbędnym przy załatwianiu formalności m.in. w Stacjach Kontroli Pojazdów, przy sprzedaży auta lub wyjeździe zagranicznym. „Właściciele pojazdów nadal mają obowiązek ubezpieczenia OC” – podkreśla ministerstwo cyfryzacji. Dowód rejestracyjny i odpowiednie ubezpieczenie, musimy również posiadać przy sobie, jeśli będziemy prowadzić pojazd, który został zarejestrowany poza Polską.

Resort cyfryzacji przypomina też, że nadal trzeba mieć przy sobie prawo jazdy i dowód osobisty. Po wejściu w życie nowych przepisów możemy spotkać się z pytaniem, kto aktualnie przechowuje dowód rejestracyjny pojazdu (wystarczy wiedzieć, że dokument w tej chwili znajduje się np. w siedzibie firmy, w domu itp.).

Brak obowiązku posiadania przy sobie dowodu rejestracyjnego wiąże się również ze zmianą dotyczącą zatrzymywania i zwrotu tego dokumentu. Do tej pory dowód rejestracyjny był zatrzymywany fizycznie. Od 1 października 2018 r. – w przypadku, gdy pojazd nie spełnia wymagań ochrony środowiska, zagraża bezpieczeństwu lub porządkowi ruchu drogowego – uprawnione służby odnotują zatrzymanie dokumentu w systemie informatycznym. Informacja o zatrzymaniu zostanie przekazana do Centralnej Ewidencji Pojazdów, a kierujący otrzyma – podobnie jak dotychczas – pokwitowanie.

Zwrot dokumentu będzie mógł odnotować zarówno organ (np. urząd miasta), który go wydał, jak i dowolna jednostka w ramach podmiotu, który go zatrzymał.

/infosecurity24.pl/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!